Babiš využil situace a pasoval se do role ochránce. Bude se mu to hodit, jestli vytáhne směrem na Hrad

Andrej Babiš přitvrdil a změnil komunikační strategii ve vztahu k vládě Petra Fialy na straně jedné, a směrem k veřejnosti na straně druhé. Politolog Ladislav Cabada v této souvislosti hovoří o pečovatelské strategii, na které Babiš založil své vládnutí. Politický analytik Lukáš Jelínek upozorňuje, že Češi, Moravané a Slezané touží v prezidentovi vidět ochránce. „Do této role se Babiš situuje,“ míní Jelínek.

Jelínek má navíc za to, že Fialova vláda Babišovi tak trochu nahrává. A Cabada nepochybuje, že Babiš bude i nadále zdůrazňovat, že on by rozdával lidem více, kdyby mu bylo umožněno vládnout. „A to dokonce i v případě prezidentských voleb, i když prezident není přímým exekutivním aktérem,“ míní Cabada.

Podle Jelínka v každém případě platí, že česká opozice nikdy neměla gentlemanství v krvi, podle něj se vždy snažila vytěžit každou sebetrapnější příležitost ke kritice vlády. „Pravice tak činila Babišovi za covidu, Babiš tak činí Fialovi za ukrajinské války,“ upozorňuje Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ. Babiš podle něj umí číst veřejné nálady. „A je mu jasné, že drtivá vlna solidarity s Ukrajinou a Ukrajinci časem opadne, a chce, aby byl pro rozčarované občany první volbou,“ dodává Jelínek.

Což bude také důvod, proč Andrej Babiš zhruba měsíc po vpádu ruské armády na Ukrajinu zavelel k nové ofenzivě, jejíž argumentační jádro spočívá v jednoduchém sdělení: vláda Petra Fialy na vás, české občany, kašle, a upřednostňuje Ukrajince. Namísto projevů solidarity tak bývalý premiér nečiní nic jiného, než že proti sobě rozeštvává lidi. Ty české proti těm, kteří prchají před válkou. Což se ale nemusí vylučovat s tím, že to bude z jeho pohledu efektivní strategie.

Minulý týden například zveřejnil na svém twitterovém účtu tento status:

„Čau lidi. Úkolem vlády je zajistit, aby občané žili svobodně a měli se dobře. To první se nové vládě daří. To druhé? Totální fiasko. Prý máte omezit ježdění a topení. Kdy přijdou s tím, že nemáme ani svítit? Vyberou víc DPH z inflace, ale vám nevrátí nic.“

Ve čtvrtek ve sněmovně pak Babiš pravil toto: „A Ukrajina, nemám připomínky. Akorát samozřejmě ty uprchlíky byste konečně mohli i evidovat podle profesí. Měli byste evidovat, kde se potom pohybují, institut trvalého bydliště, ano. Byty, stavební zákon, Bartoš – brzdí, ÚZSVM má pozemky, budovy. Zkuste tu vládu řídit. Já chápu, že máte jenom tu Ukrajinu, ale ty ministry, nevím tedy, jak je a kdo řídí. Takže to nefunguje.“

O několik minut později dodal toto: „Víte, v Praze nebyly byty pro zdravotně postižené, pro samoživitelky. A já jsem rád, že pro ukrajinské uprchlíky se našel byt na Haštalské a Zlatnické. To je pecka! Praha 1, Pařížská. Takže já se jen ptám, co budete dělat. Jak tedy bude ta výstavba?“

V sobotu pak na svém twitterovém účtu zveřejnil video ze své cesty do Lysé nad Labem. Schválně si ho pusťte, zajímavé na něm je, jak otevřeně tam některé fanynky Babiše mluví o tom, jak dobrým by byl prezidentem, přestože on sám svou kandidaturu zatím oficiálně nepotvrdil.

V komentáři pro sobotní Mf Dnes Babiš napsal třeba toto: „Je sice chvályhodné, že se pan Fiala věnuje Ukrajině, ale nesmí zapomínat, že je premiérem České republiky a měl by řešit také problémy našich občanů, kteří se vinou nečinnosti vlády propadají do chudoby.“

V neděli Babiš zveřejnil na svém twitterovém účtu video z cesty do Polska – jel se tam podívat, aby porovnal ceny nafty a benzinu s těmi českými.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč není podle politologů současná Babišova komunikační strategie žádným překvapením?
  • Co je její klíčovou součástí?
  • A jak Babišovi nahrává Fialova vláda?
sinfin.digital