Výstava Sluneční králové může zůstat v Národním muzeu až do června. Včera to schválila egyptská vláda

Jan Januš

Jedinečná výstava objevů českých egyptologů Sluneční králové nemusí v Národním muzeu skončit 7. února, jak se dosud předpokládalo. „Včera egyptská vláda, po několika týdnech jednání, schválila prodloužení výstavy do začátku června. To dává mírný důvod k optimismu, pokud náš stát zvládne epidemii a očkování. Jinak je to doklad, jak moc si Egypťané váží práce našeho ústavu a partnerství s Národním muzeem a Univerzitou Karlovou. Výstavu jsme přivezli, a nestydím se na to opět poukázat, za ve světě neobvykle vstřícných podmínek,“ uvedl pro INFO.CZ egyptolog Miroslav Bárta.

Výstava začala v Národním muzeu na konci srpna, většinu času byla ale bohužel kvůli pandemickým opatřením nepřístupná. Jde přitom o historicky jedinečný projekt, který se patrně nebude v příštích desítkách let opakovat. „Za těch několik týdnů loňského roku výstavu stihlo vidět 35 000 lidí, což je poměrně vysoké číslo. Byla a je v zájmu médií a věřím, že ji ještě navštíví desítky tisíc lidí z domova i zahraničí. Poptávka tu je obrovská,“ říká dále profesor Bárta.

Na výstavě jsou k vidění – poprvé a možná i naposledy v České republice – významné nálezy českých egyptologů, například sochy panovníka Raneferefa, princezny Šeretnebtej či písaře Nefera, ale také Iufaovy kanopy a výzdoba jeho hrobky. Více než 90 artefaktů je dokonce zcela poprvé vystaveno mimo Egypt. Jak Bárta uvedl ve speciálním vydání historického podcastu INFO.CZ Jízda dějinami, předměty mají hodnotu Temelína.

„V Praze nebylo desítky let nic podobného a troufám si říct, že v oblasti archeologických nálezů a egyptologie desítky let ani nebude. V Praze se ocitají materiály staré téměř pět tisíc let, navíc spojené s českou egyptologií. Slovo exkluzivní je v tomto případě na místě,“ říkal pak v souvisejícím rozhovoru pro INFO.CZ Michal Stehlík, náměstek generálního ředitele Národního muzea pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost. 

„Smlouva počítá s vystavením do 7. února 2021 a máme informace, že egyptští kolegové by rádi část předmětů následně vystavili v Káhiře v nově otevíraném Grand Museu. Tím je to dost limitováno, ale zároveň je tím vidět exkluzivita předmětů, které teď máme v Národním muzeu,“ uváděl na konci srpna, koncem prosince ale již byl ohledně možného prodloužení výstavy optimističtější. Nyní k němu patrně může dojít rovněž i vzhledem ke zpoždění otevření zmíněného káhirského muzea.

sinfin.digital