Egyptologická výstava začíná. Desítky let tu nic takového nebylo a nebude, říká Michal Stehlík

Jan Januš

V Národním muzeu začne v pondělí zcela mimořádná egyptologická výstava Sluneční králové. „V Praze se ocitají materiály staré téměř pět tisíc let, navíc spojené s českou egyptologií. Slovo exkluzivní je v tomto případě na místě,“ říká ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ historik Michal Stehlík, náměstek generálního ředitele Národního muzea pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost. Jako bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy rovněž popisuje nynější atmosféru ve škole a vyjadřuje se taktéž ke sporům ohledně údajného historického revizionismu a podstatě komunistického režimu. Debata je ale podle něj vedena mimoběžně a řeší se v ní mnohdy spíše aktuální problémy.

V pondělí začíná v Národním muzeu výstava Sluneční králové. Jak byste na ni pozval?

V Praze nebylo desítky let nic podobného a troufám si říct, že v oblasti archeologických nálezů a egyptologie desítky let ani nebude. V Praze se ocitají materiály staré téměř pět tisíc let, navíc spojené s českou egyptologií. Slovo exkluzivní je v tomto případě na místě. Snahy sem tu výstavu dostat trvaly rovněž desetiletí, ještě jako děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jsem možnosti této výstavy projednával v Káhiře. Dalo by se říct, že teď mě to dohnalo v Národním muzeu. Je to mimořádný projekt, konfrontace návštěvníka s jedinečnými nálezy ze Staré říše a páté dynastie… špatně se k tomu něco dodává. 

Dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta mi říkal, že je to projekt, který teď na světě nemá obdoby. Vidíte to stejně, s vaším rozhledem po muzejním světě?

Mezinárodní výstavní projekty korona silně zasáhla. Dostat v době takovéto krize z Káhiry do Prahy předměty včetně doprovodu egyptských kurátorů, postavit tu výstavu za zavřenými dveřmi během jarní krize – a na konci srpna ji otevřít – neznám teď podobný velký případ, který by byl spojen s tak náročnou mezinárodní zápůjčkou. Už samotný výstavní projekt byl naprosto mimořádný a složitý, ať už jde o finance, pojištění, logistiku či organizaci, pracovaly na něm desítky lidí. V čase koronakrize to ale všechno bylo ještě složitější. Jde vlastně o mimořádný projekt na druhou. Že se to povedlo, je na hranici zázraku.

Okamurovo překrucování dějin jsem nevydržel, říká Stehlík. Spustí Youtube kanál o historii

sinfin.digital