Okamurovo překrucování dějin jsem nevydržel, říká Stehlík. Spustí Youtube kanál o historii

Jan Januš

Historik Michal Stehlík, který loni nabídl poslancům SPD doučování z dějepisu, pokračuje ve svých snahách o osvětu a popularizaci dějin. Brzy tak spustí nový historický youtube kanál. „V kratším klipu bych tam měl vždy pojmenovat určitý historický fenomén a vysvětlit ho,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ své záměry náměstek generálního ředitele Národního muzea a rovněž bývalý děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy: „Konkrétním impulsem byl právě můj okamurovský dopis, v němž jsem v tak trochu zjevné ironii nabízel poslancům SPD doučování z historie.“ Stehlík se tehdy rozhodl během pár minut: „V šoku a s úžasem jsem sledoval propojení říšské orlice s Evropskou unií na Facebooku Tomia Okamury. Jistě, politik má právo na ledacos, ale ve chvíli, kdy se tímto způsobem sahá do historie, jsem to prostě už nevydržel.“

Chystáte vlastní historické pořady na Youtube, lehce jste se o tom zmínil na Twitteru. O co půjde konkrétněji?

Dlouho jsem uvažoval, jak s tématy z dějin oslovit širší veřejnost. Zatím jsem používal spíše klasické přístupy, hodně často jezdím po republice s přednáškami, ať již o Masarykovi, první republice či o sametové revoluci. Mám ještě v plánu napsat populárnější knihu o 20. století, která by se více četla i mimo akademické kruhy.

Z debaty s kolegy, nejen historiky, ale třeba i těmi, kteří se věnují multimédiím, mi ale vyplynulo, že by bylo vhodné využít Youtube kanál. V kratším klipu bych tam měl vždy pojmenovat určitý historický fenomén a vysvětlit ho, bude se samozřejmě také pracovat s historickými materiály. Spolupracuji se studiem Krutart, které se už podílelo třeba na výstavě Fenomén Masaryk. Chceme prostě zkusit rozbíjet mýty a schematismy.

Historici se spojili s vojáky a bojují proti dezinformacím. Inspiroval je i spor o maršála Koněva

sinfin.digital