Stát loni na zahřívaném tabáku tratil dvě miliardy. Za tři roky roky to může být i čtyřnásobek

10. 09. 2020 • 06:00
Jde o alespoň částečný lék na obří rozpočtový výpadek, který veřejné finance letos i příští rok čeká. Zvýšení spotřebních daní, zejména té na zahřívaný tabák, by mohlo do státního rozpočtu každý rok přinést vyšší miliardy korun. „My jako tabáková firma zvýšení spotřební daně u zahřívaného tabáku jednoznačně podporujeme,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Petr Mestančík za tuzemskou pobočku British American Tobacco (BAT).

Zahřívaný tabák je mezi lidmi stále populárnější. Spadá totiž do kategorie potenciálně méně rizikových produktů; při jeho užívání nedochází ke spalování tabáku, kouř tak obsahuje méně škodlivých látek. V Česku je dnes každý desátý prodaný tabákový výrobek zahřívaný tabák, a do budoucna by se měl tento podíl ještě zvýšit. „V British American Tobacco pro rok 2030 předpokládáme, že zahřívaný tabák bude představovat třetinu celkového trhu,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Petr Mestančík. Nedávná studie Cevro Institutu sice předpokládá jen nárůst k podílu 20 procent, trend je však i přesto zřejmý.

Růst popularity zahřívaného tabáku nicméně představuje pro stát komplikaci s ohledem na výběr daní. Zahřívaný tabák je totiž ve výsledku zdaněný výrazně méně než tabák klasický. Zatímco z jedné cigarety výrobce po přepočtu odvede na spotřební dani 2,98 korun, u náplní zařízení, jako je glo či IQOS, je to jen 75 haléřů. „A to s sebou přináší poměrně výrazné fiskální dopady. Tím, jak se spotřebitelé přesouvají od cigaret k méně zdaněnému zahřívanému tabáku, státu vypadává výběr daně u tabáku. Loni proto celkové inkaso dokonce poprvé pokleslo,“ vysvětluje Mestančík.

Stát proto už loni kvůli nižšímu zatížení zahřívaného tabáku ztratil podle Mestančíka asi dvě miliardy korun, letos by ztráta podle jeho slov mohla dosáhnout až čtyř miliard. A do dalších let lze očekávat vypuštění příjmů až osmi miliard korun ročně. Přitom stát nyní vstříc rekordním deficitům hledá peníze, kde může; ministryně Alena Schillerová doufá, že se jí podaří rozpočtovou díru alespoň částečně zalátat i díky zahřívanému tabáku. Jeho zdanění se podle původního daňového balíčku mělo spolu s ostatními tabákovými kategoriemi zvýšit jen o pět procent, nyní to však vypadá na výraznější nárůst. Jak píše web Echo24, ministerstvo financí přes poslance hnutí ANO Jana Volného podalo pozměňující návrh, který počítá se zvýšením daně pro zahřívaný tabák o necelých 80 procent.

Tabákové firmy s tím problém nemají. „Nám to smysl dává a takový návrh podporujeme. Je nám jasné, že to zvýšení dříve či později přijde a chceme se pokud možno vyhnout jakýmkoli šokovým nárůstům, které by potenciálně v budoucnu mohly přijít,“ vysvětluje Mestančík. „Navíc, nyní tento růst daně o 80 procent efektivně znamená, že zdanění zahřívaného tabáku bude stále jen na úrovni asi 40 procent klasických cigaret.“

S tím, že by se stát měl zaměřit na vyšší zdanění zahřívaného tabáku, souhlasí i hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. „Zahřívaný tabák je momentálně zdaněný stejnou sazbou jako řezaný tabák. Vzhledem k rozdílné váze tabáku v klasické cigaretě a zahřívané cigaretě je však efektivní zdanění zahřívaného tabáku na pětinové úrovni oproti klasickým cigaretám. Zde lze identifikovat až čtyři miliardy korun, které by stát mohl relativně snadno vybrat, kdyby obě komodity byly zdaněné stejně,“ vypočítává ekonom.

Ředitel vnějších vztahů BAT se nicméně domnívá, že optimální úroveň zdanění zahřívaného tabáku je až na úrovni 60 procent klasických cigaret. Současný poměr, kdy je zahřívaný tabák zdaněný oproti běžným cigaretám pouze čtvrtinově, není podle něj ospravedlnitelný. „Současné nastavení daní totiž předpokládá čtyřnásobně menší vliv zahřívaného tabáku na lidské zdraví než u tradičních cigaret. A to zatím nelze objektivně doložit,“ připouští Mestančík. I když se totiž odborníci shodují, že je zahřívaný tabák méně rizikový než cigarety, k definitivním závěrům je stále ještě daleko.

„V zemích, jako je Japonsko nebo Jižní Korea, tento argument determinoval změny v nastavení zdanění – obě země přistoupily k významnému snížení mezery zdanění mezi klasickým tabákem a zahřívaným tabákem do doby, než bude nepochybně kvantifikován rozdíl škodlivosti těchto produktů,“ doplňuje mezinárodní kontext studie Cevro. Ta dodává, že jasný postoj zatím nezní ani z organizací, jako je Světová zdravotnická organizace (WHO) či americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Podle té první zatím ještě neexistují důkazy o nižší rizikovosti zahřívaného tabáku, podle druhé znamená užívání zahřívaného tabáku nižší expozici vůči škodlivinám – nikoliv však nutně i nižší riziko.  

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Včera • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek