Zaorálek: Hrozně mě to mrzí. Pokud selhala vláda, pak i elity, měli jsme být tvrdší

Měli jsme víc naslouchat těm, kdo volali po tvrdších opatřeních, přiznává ministr kultury Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro INFO.CZ. Rovnou ale dodává, že jde v podstatě o širší selhání elit. Naráží na výroky některých osobností včetně lékařů, kteří i dnes považují koronavirus za přifouknutý pseudoproblém. Zaorálek naopak vidí riziko a říká, že ho hrozně mrzí, kam se situace v Česku dostala. „Nezbývá, než se s tím porvat,” dodává. Jak v tom chce pomoct zavřené tuzemské kultuře, která bojuje o přežití?

Vláda tento týden schválila program Covid – Kultura, do konce letošního roku na něj uvolní 750 milionů. Pro koho budou určené a za jakých podmínek?

Těchto 750 milionů budeme rozdělovat dvěma hlavním skupinám. První jsou lidé, kteří podnikají v kultuře. Lidé, kteří museli rušit nějaké akce. V rámci tohoto balíčku jsme připraveni jim uhradit padesát procent nákladů na tyto akce, anebo až osmdesát procent provozních nákladů. Což je novinka, provozní náklady jsme v první vlně nehradili.

Podnikatelé v kultuře budou muset vyplnit elektronický formulář, který je na webu ministerstva průmyslu a obchodu, všechny informace jsou také na našem webu. Pomoc bude směřovat také jednotlivcům – OSVČ. Ať už jde o herce, režiséry, producenty, tanečníky, hudebníky, umělecké zvukaře a další. Budou muset doložit svou historii a že jde o jejich hlavní předmět obživy. Ti dostanou šedesát tisíc, aby se nemuseli přeškolovat na jinou profesi.

Takže pokud jsem herec na volné noze, to znamená, že nejsem členem žádného souboru, mohu žádat o těchto šedesát tisíc…

Přesně tak. Je to pro lidi, kteří nemají klasickou zaměstnaneckou smlouvu. Podle našich informací je to dneska dokonce tak, že takových lidí je v kultuře většina. Jsou na volné noze, živí se od zakázky k zakázce. Takže je to podstatné. Stabilní soubory jsme sice pokryli jiným programem, týká se ale jen necelé poloviny lidí v oboru. Proto jsme nyní tento program spustili. Posílili jsme kvůli tomu také administrativu, z příspěvkových organizací jsme stáhli asi sto lidí, kteří budou celý program reálně řešit. Budou řešit žádosti, zda jsou oprávněné.

Samozřejmě vedle toho obhospodařujeme, mám-li to tak říct, své tradiční klienty, tedy neziskové nebo státní příspěvkové organizace. Tímto ale vstupujeme do naprosto neznámých vod. A na pondělní vládu připravuji materiál, kterým budeme chtít pomoct audiovizi. Producentům, art kinům a podobně. A to je pro nás další zcela nové prostředí. K tomu musíme využít Státní fond kinematografie, neboť nemáme Fond audiovize. Doteď to tady totiž nikoho nezajímalo. Ta krize vlastně přišla v období, kdy jsme už zákon o Fondu audiovize připravovali.

Levicová politika nejsou jen dávky. Není možné, aby si nás Babiš ve vládě vodil, říká Netolický

sinfin.digital