Levicová politika nejsou jen dávky. Není možné, aby si nás Babiš ve vládě vodil, říká Netolický

Martin Netolický je jediný sociální demokrat, který v podzimních krajských a senátních volbách uspěl. Právě proto jsme se za ním vypravili do Pardubic. Kde vidí příčiny svého úspěchu, jak hodnotí aktuální kondici ČSSD a co by podle něj strana měla dělat, pokud nechce skončit v propadlišti politických dějin?

Vy jste v Pardubickém kraji měli koalici domluvenou snad jako vůbec první v celé zemi, prakticky ihned po zveřejnění volebních výsledků. První otázka se nabízí: nebyli jste domluveni už před volbami?

Byli jsme domluveni už od roku 2016. Ta odpověď říká vše. Když tehdy vznikala koalice, znali jsme se z regionu. Koalice v roce 2016 vznikla na středovém půdorysu, kromě ČSSD její součástí byli lidovci, ODS a STAN. To znamená, že byla mimo jiné založena na dobrých osobních vztazích, což je věc, kterou nám nemůže mít nikdo za zlé. Znali jsme se a věděli jsme, co od sebe můžeme navzájem čekat. A to přesto, že jsme byli upozorňováni, že jde o nesourodý slepenec, který nevydrží.

Nejvíc mandátů v Pardubickém kraji získalo hnutí ANO, které je ale v opozici. Na koaliční spolupráci se dohodli 3PK (ČSSD a hnutí Společně pro kraj), společná kandidátka ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a Starostové.

Za celé čtyři roky jsme se však nerozhádali. A pokud v průběhu volebního období navážete – podobně jako v každé jiné práci – nejen kolegiální, ale i osobní vztahy, tak je logické, že jen tak neskončí. Řekli jsme si, že se za všech okolností v sobotu po volbách v 17:00 sejdeme, a řekneme si, zda jsme schopni sestavit většinu, která může fungovat, a také, zda jsme ochotni i nadále spolupracovat, anebo zda si půjde každý vlastní cestou.

Takže na tom není nic překvapivého. Pokud nějaký projekt funguje, je logické, že v něm chcete pokračovat. Bylo to předvídatelné, konzistentní, očekávatelné. Byli jsme - a i teď po volbách jsme – kompaktní tým.

Co v tomto ohledu říkáte na prohlášení pardubického hnutí ANO, vítěze voleb, ve kterém se píše, že s vámi chtěli jednat o programu?

Jednání, která jsme měli, se týkala primárně účasti v Radě, případně v dalších orgánech Pardubického kraje. Na debatu o programu jsem připraven, jednání ale nemohou být pouze o účasti v Radě. Protože každý z nás, a teď myslím čtyři subjekty, které jsou zastoupeny v Radě, reprezentuje nějaký hodnotový nebo ideový světonázor. A přestože jsme v tomto ohledu pestrobarevné uskupení, známe své hodnoty navzájem.

Pokud jde o hnutí ANO, tak jejich vývoj začal napravo od středu a skončil dnes na pozicích standardního levicového uskupení. Z mého pohledu se na tom ukazuje, že tam žádné pevné ideové zakotvení neexistuje. Nelze se ale bavit jen o tom, kde kdo bude sedět. Chceme mluvit o projektech, o prioritách, protože politik kromě běžné údržby musí realizovat i nějaké vize. 

Tak když o tom mluvíte: jaké jsou programové priority staronové koalice? Co chce v tomto volebním období zvládnout?

V minulém volebním období jsme připravovali největší investice v historii kraje. Některé z nich se už realizují, jiné jsou v počáteční fázi, další těsně před ní. Jde především o projekty za několik miliard v oblasti zdravotnictví. Zde je třeba říct, že tyto projekty potřebují širší politickou shodu, protože bychom je nebyli schopni zaplatit čistě z rozpočtu kraje. A tyto projekty je potřeba dotáhnout do konce.

sinfin.digital