Že cigarety zdraží je už téměř jisté. Teď se hraje o to, kdo na kom vydělá

Tabák opět zdraží. V závěru týdne budou poslanci jednat o několika návrzích, které kuřákům zdraží jejich milovanou neřest. Otázka „o kolik“ je ale nyní až ta třetí nejdůležitější – hlavní návrhy jsou totiž z pohledu příjmů státní kasy srovnatelné. Ve skutečnosti se bude rozhodovat o hlavně tom, kteří kuřáci zaplatí víc a v čí kapse jejich peníze skončí.

Vládní daňový balíček i několik pozměňovacích návrhů má jeden a ten samý cíl – přivést do státní pokladny více peněz. Liší se jen v tom, jak toho chtějí dosáhnout. Zatímco vláda předpokládá stabilní zdražování většiny tabákových produktů o pět procent ročně, někteří poslanci navrhují více zdanit běžné cigarety a jiní argumentují, že je třeba více vybrat na zahřívaném tabáku.

Moc mrtvých na covid? Zakažme o nich informovat!

Že se vláda rozhodla ke zdražení cigaret přistoupit, není příliš velké překvapení. Ministři si od toho slibují alespoň částečnou sanaci státní kasy. Jen pro připomenutí: letos má státní rozpočet naplánovaný schodek půl bilionu a v příštích letech bude deficit klesat jen velmi pomalu. Výpadek příjmů a navýšení výdajů – covidových i těch předvolebních – znamená, že vláda nepohrdne žádnou miliardou, kterou se jí podaří do rozpočtu dotlačit.

Ve sněmovně se tak bude hrát o dva hlavní návrhy. První z dílny poslance ANO Jana Volného, druhý z opoziční ODS, konkrétně od Zbyňka Stanjury. Zatímco ministerstvo financí se přiklonilo k návrhu poslance Volného, rozpočtový výbor dal zase přednost návrhu občanských demokratů. Paradoxně, z pohledu dopadů na státní kasu není mezi hlavními návrhy příliš velký rozdíl. „Z hlediska výnosu pro veřejné rozpočty jsou tak obě varianty obdobné,“ tvrdí za ministerstvo financí Jakub Vintrlík. 

V čem se tedy liší? Především v tom, kteří kuřáci zmíněné dvě miliardy ročně zaplatí.

Moderní tabák

Zatímco poslanec Stanjura chce tabák zdražit především tradičním kuřákům cigaret, poslanec Volný svým návrhem míří hlavně na uživatele zahřívaného a baleného tabáku. „Proti vládnímu návrhu je podáno pět pozměňovacích návrhů. Zbyněk Stanjura z ODS chce oproti vládnímu návrhu dvojnásobné zdražení všech tabákových výrobků, klasická krabička cigaret by tak v roce 2021 zdražila o 8 korun,“ analyzuje hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček. Volného návrh by naopak krabičku cigaret zdražil jen o čtyři koruny, zato by skokově zvýšil zdanění u baleného (o 82 korun) a zahřívaného (o 15 korun) tabáku. 

Právě zahřívaný tabák je nyní zdaněn výrazně méně než klasické cigarety, všímají si i ekonomové. „Spotřební daň na zahřívané cigarety je méně než čtvrtinová oproti klasickým cigaretám. To nabízí široký prostor pro navýšení výběru spotřební daně z tohoto výrobku, aniž by se to výrazně dotklo spotřebitelů,“ vysvětluje Štěpán Křeček. 

Ekonom BHS v analýze propočítal poměr navrhovaného zdanění běžných a zahřívaných cigaret u každého z pozměňujících návrhů. Zatímco původní vládní a Stanjurův návrh počítá se zachováním 20procentního poměru (tedy na krabičce zahřívaných cigaret stát vybere pětinu toho, co na krabičce cigaret běžných), ostatní pozměňující návrhy usilují o postupné snižování rozdílu. Nejrazantněji přitom postupuje poslankyně Ivana Nevludová, podle jejíhož návrhu by se zahřívané cigarety měly za tři roky dostat na 46 procent zdanění běžných cigaret, návrh poslance Volného počítá s postupným zvyšováním na 33 procent.

Strategická diskuse

Poslanci nyní svými hlasy mohou ovlivnit vývoj tuzemského tabákového trhu na roky dopředu a případně snížit minimální daňové zatížení zahřívaného tabáku. Velké tabákové společnosti přitom na nástup „potenciálně méně škodlivých tabákových výrobků“, mezi které zahřívaný tabák patří, sázejí jako na udržitelnou budoucnost svého byznysu. Součástí této sázky je kromě masivních investic do výzkumu i diskuse, o kolik méně škodlivé tyto výrobky vlastně jsou. Právě od odpovědi na tuto otázku by se totiž mělo odvíjet nastavení spotřební daně vůči běžným cigaretám.

Jinými slovy: pokud věda dokáže, že zahřívané cigarety jsou pětkrát méně nebezpečné než cigarety tradiční, je nabíledni, aby byly také pětkrát méně zdaněné. Jenže to se zatím neděje, navzdory tomu, že se odborníci na nižší škodlivosti alternativ shodují, nedokáží – i kvůli zatím relativně krátké existenci těchto produktů na trhu – kvantifikovat, o kolik méně škodlivé jsou. I proto tabákové společnosti rády ve svých marketingových materiálech využívají ono magické slovíčko „potenciálně“ méně škodlivé. 

Koronakrize jako příležitost. Nemůžeme být prosperující zemí s chudými občany, říká Středula

Dobré pro byznys

Za příklonem poslanců k jednomu nebo druhému návrhu se navíc točí poměrně dost peněz. Nejen pro státní kasu, ale i pro jednotlivé tabákové společnosti, které podporují návrhy podle toho, jak vyhovují jejich byznysu. Zatímco tuzemská jednička Philip Morris, která má majoritní podíl na tuzemském trhu zahřívaného tabáku, preferuje Stanjurův pozměňovací návrh – protože zachovává relativně nízké zdanění zahřívaného tabáku –, zbylé tabákové firmy podporují alternativní návrhy: poslanců Volného či Birkeho. 

„Z hlediska předvídatelnosti podnikatelského prostředí by bylo nejlepší schválit původní návrh, který prošel standardním připomínkovým řízením a byl v květnu schválen vládou. Pokud bude politická shoda na potřebě tento návrh upravit, domníváme se, že by tato změna měla být co nejblíže původnímu návrhu vlády. Podle našeho názoru tomu nejlépe vyhovuje pozměňovací návrh schválený rozpočtovým výborem,“ komentuje to pro INFO.CZ ředitel komunikace tuzemské pobočky PMI Petr Šebek, když mluví o podpoře návrhů, které zachovávají nízké zdanění zahřívaného tabáku a tedy znamenají, že tuzemská jednička se nemusí bát o své marže z těchto produktů. 

Zbylí hráči tabákového trhu, British American Tobacco, Imperial Tobacco či Japan Tobacco International, se vůči návrhům podpořeným tuzemskou pobočkou PMI naopak vymezují. Argumentují, že další skokově vyšší růst ceny cigaret – jak navrhuje Stanjura – povede k růstu černého trhu a ke snížení důležitého objemu přeshraničního prodeje, což bude mít jediný hlavní negativní efekt – na zvýšení spotřební daně vláda nezíská tolik, kolik si nyní počítá. 

„Pozměňovací návrh poslance Stanjury zvyšuje cenu krabičky cigaret o dalších osm korun, což v součtu s letošním bezprecedentním zvýšení o 12 korun znamená, že cena krabičky cigaret během jednoho roku stoupne o více než 20 procent. Motivace domácích spotřebitelů přecházet na méně zdaněné či dokonce nelegální, tedy zcela nezdaněné výrobky tak dále naroste. Podobné to přitom bude i u poptávky zákazníků ze zahraniční, zejména z Německa a Rakouska, kteří se dnes podílí na celkových prodejích zhruba jednou třetinou. Tyto trendy ostatně ve zvýšené míře pozorujeme již nyní, což se projevuje na příjmech státního rozpočtu ze spotřební daně na tabákové výrobky,“ říká pro INFO.CZ ředitel vnějších vztahů British American Tobacco Petr Mestančík. 

SDÍLET
sinfin.digital