„Lepší sedět v deratizační komisi.“ Radní ČTK se zase zhádali o podružnosti, prali špinavé prádlo z e-mailů

31. 08. 2020 • 15:45
Pondělní jubilejní 150. zasedání Rady ČTK příliš slavnostní nádech nemělo. Jak je v posledních měsících tradicí, atmosféra byla napjatá a nechyběly spory o triviální záležitosti. 
 „Tady je horší atmosféra než v deratizační komisi. To je snad lepší koukat doma na Ordinaci než se tady nervovat,“ glosoval stav Rady její nováček Aleš Mareček.

Slovíčkaření, hledání umělých problémů a spory o podružnosti opět korunovaly první polovinu pondělního jednání Rady ČTK. Členové dozorového orgánu se namísto debaty o chodu agentury handrkovali o nepodstatné záležitosti. Jen debata nad zavedením časového limitu pro vystoupení radních a zavedení docházky zabraly okolo hodiny.

Ne všichni radní jsou přitom podobnému stylu přivyklí. „To už je druhá rada, kde mluvíme tři čtvrtě hodiny o nějaké tabulce. Mě to i uráží,“ glosoval to nováček Rady Aleš Mareček. „Nepřipadáte si tu všichni trapně? Já teda strašně. Tady je atmosféra, že je snad lepší sedět v nějaké deratizační komisi. Řešíme tu triviální věci, které mají být hotové za pět minut, a nám to zabere většinu jednání. To radši budu koukat doma na Ordinaci, než se tady nervovat,“ pokračoval.

Jednání dozorového orgánu veřejnoprávní agentury tak v pondělí minimálně ve své první polovině drželo kurz nastavený na jaře. Tedy častá a velmi asertivní názorová opozice radních Pavla Foltána s Petrem Žantovským, kteří po většinu času hlasují proti zbylým pěti radním. Patrné to bylo i dnes – hned u prvních dvou bodů zasedání. Během toho prvního se Rada snažila změnit pravidla jednacího řádu, když chtěla zavést tříminutový časový limit pro vystoupení. „Vzhledem k tomu, jak tu ty diskuse probíhají, je takové pravidlo asi nezbytné. Často ten čas namísto věcného projevu slouží jen ke zbytečným obstrukcím,“ hájila bod radní Angelika Bazalová. Po asi půlhodinové opozici Pavla Foltána radní tento bod raději odložili na příští zasedání. 

Podobně vyhrocená byla i diskuze o druhém bodu programu, tedy zda je smysluplné zpracovávat docházku radních. „Je to byrokratické, zbytečné, duplicitní a vychází to z retrospektivy,“ argumentoval proti Foltán. „A v e-mailové korespondenci, kterou jsme k tomu vedli, padala slova jako: fízlování, svazáci či bonzování,“ doplnila jej jízlivě Angelika Bazalová, která zpracování docházkové tabulky navrhla. Foltána se zastal Petr Žantovský, podle kterého má tabulka sloužit jen k tomu, aby se dalo „ukazovat prstem“.

Oba radní, kteří tabulku odmítají, jsou podle dat předložených Bazalovou právě těmi, kdo mají nejvíc absencí a předčasných odchodů. Za posledních deset zasedání rady – to dnešní nepočítaje – Žantovský chyběl čtyřikrát a předčasně z jednání odešel dvakrát, Foltán pak absentoval v polovině případů a třikrát odešel před koncem zasedání.

V dalších bodech, které zabraly druhou polovinu zasedání, se atmosféra mírně zklidnila, dost možná přítomností ředitele ČTK Jiřího Majstra. „Už to bylo takové civilizovanější,“ hodnotil po schůzi předseda rady David Soukup. Chyběly hlasité hádky, vyložené podpásovky a nikdo z radních neodcházel naštvaně před koncem. Některá usnesení se dokonce podařilo odhlasovat nezvyklým poměrem hlasů 7:0.