Austrálie uplácí Rohingy, aby se vrátili do Barmy. „Zabijí mě hned, jak přijedu,“ bojí se uprchlíci

ČTK, luš

Australské úřady nabízejí tisíce dolarů rohingským uprchlíkům za to, že opustí internační zařízení a vrátí se do Barmy. Reportérům britského deníku The Guardian to řekli Rohingové z tábora pro žadatele o azyl na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji. V Barmě přitom nyní armáda podle OSN vede proti muslimské menšině „učebnicový příklad etnické čistky“.

Detenční centrum na ostrově Manus nařídil loni zavřít nejvyšší soud Papuy, který jej shledal protiústavním. V té době zde v drsných podmínkách žilo na 900 migrantů. Australská vláda se zavázala, že zařízení uzavře do konce října. V poslední době stupňuje snahy dostat běžence zpět do domovských států a nyní jim zřejmě za odchod nabízí peněžní odměnu.

Mizí příspěvky i celé účty. Facebook se nás snaží umlčet, tvrdí aktivisté bojující za práva Rohingů

Jahjá Tabanimu údajně australská hraniční stráž (ABF) slíbila 25 000 australských dolarů (435 000 korun). Dvaatřicetiletý rohingský běženec je v táboře od roku 2013 a říká, že nemá jinou možnost než se vrátit. „Nechci zůstat v Papui, nechci umřít v Papui,“ řekl Tabani. „Radši umřu v Barmě. Asi mě buddhisti zabijí hned, jak přijedu... Austrálii nezajímá, jestli umřeme nebo ne,“ dodal. Zatím žádné peníze nedostal a nemá bankovní účet, přesto je rozhodnut Manus opustit.

3665389:article:true:true:true

The Guardian napsal, že deportace z ostrova zřejmě čeká sedm Rohingů. Další z nich mluvil s novináři pouze pod příslibem anonymity. „Odcházím z Papuy, protože je tady moc mučení, zachází s námi jako s vězni a zabíjejí naše duše. To je pro mě horší, proto jsem se rozhodl vrátit. Alespoň uvidím své rodiče, než ze mě Austrálie a Papua udělá blázna, nebo mě zabije,“ řekl muž.

Práce v Babišových drůbežárnách nešla vydržet, má ale pravdu, politici selhali, říká novinářka

Ředitelka australské pobočky organizace Human Rights Watch řekla, že poslat Rohingy za současné situace do Barmy se rovná rozsudku smrti. „Je nemyslitelné poslat je tam, zatímco armáda provádí etnickou čistku,“ myslí si Elaine Pearsonová.

Lidé jako Tabani však nemají příliš na výběr. „Nemůžu získat občanství (australské) a nemůžu chodit do školy. Nemám základní práva. Imigrační úřad mi řekl, že buď budu žít v Papui-Nové Guineji, nebo pojedu domů,“ řekl Tabani.

SDÍLET
sinfin.digital