Biontech a Pfizer začnou testovat vakcínu proti covidu na těch nejmenších. U dětí podle prvních výsledků funguje lépe než u dospělých

Možnost, že se v některých zemích začnou proti covidu očkovat i děti, se zdá stále pravděpodobnější. Napovídá tomu fakt, že konsorcium firem Biontech a Pfizer dokončilo v USA klinické zkoušky vakcíny na dobrovolnících ve věku 12 až 15 let. První výsledky údajně prokázaly, že vakcína je v případě dětí dokonce ještě účinnější než u dospělých. Příští týden začnou proto obě firmy testovat účinky vakcíny na těch nejmenších dětech.

Dokončení třetí, závěrečné fáze klinických zkoušek u dětí ve věku 12 až 15 let oznámilo vedení konsorcia Biontech a Pfizer na tiskových konferencích v Mohuči a New Yorku. Z takzvané registrační studie, předběžně hodnotící výsledky testů, vyplynulo, že vakcína má v této věkové skupině stoprocentní účinnost. A míra „protilátkové odpovědi“, tedy získané imunity proti covidu, dokonce přesahuje odpověď věkové skupiny 16 až 20 let.

Tolerance organismu se ukázala také jako dobrá. „Nežádoucí účinky byly zcela srovnatelné s účinky u šestnáctiletých až dvacetiletých,“ uvedlo konsorcium ve společném prohlášení. Do klinických zkoušek bylo ve Spojených státech zahrnuto celkem 2260 dětí.

Německá farmaceutická společnost Biontech a její americký partner Pfizer chtějí v následujících týdnech předat údaje, které vycházejí z takzvané třetí fáze zkoušek na dětech, Evropské agentuře pro léčivé přípravky EMA a její americké obdobě FDA. Za oficiální bude možné považovat výsledky testů až po odborném recenzním řízení a zveřejnění v odborném časopise.

Už předběžná data ale údajně dávají velkou naději na to, že děti bude možné hromadně proočkovat a dále tak snížit rizika pandemie. „Je velmi důležité umožnit dětem vrátit se do normálního školního života a setkávat se s rodinou a přáteli,“ uvedl ve středu zakladatel společnosti Biontech Ugur Sahin.

sinfin.digital