„Falešní uprchlíci musí pryč!“ Utečenci z Jemenu roznítili v Jižní Koreji protiuprchlické nálady

adk

Skupina 552 uprchlíků z Jemenu rozvířila vášně v jihokorejské společnosti. Jihokorejci sepsali petici, v níž vyzývají vládu, aby běžence nepřijímala. Ta kvůli tomu Jemencům zpřísnila podmínky vstupu do země. Překvapivé také je, kdo s přijetím uprchlíků nesouhlasí. Jsou to především ženy a mladí lidé.

Ačkoli 552 žadatelů o azyl působí například ve srovnání se statisíci migrantů, kteří přišli do Německa v roce 2015, jako kapka v moři, Jižní Korea si s nimi neví rady. Veřejnost je považuje za hrozbu a jejich přijetí odmítá. Jihokorejci dokonce sepsali petici, kterou podepsalo více než 700 tisíc lidí. To je nejvyšší číslo od srpna 2017, kdy prezident Mun Če-in spustil online petiční systém.

Pomáhají migrantům před utonutím, stávají se ale terčem kritiky. Jaké lodě operují ve Středomoří?

Vláda zareagovala rychle. Běženci přišli z Jemenu zmítaného válkou na tropický ostrov Čedžu, jenž má status speciální autonomní provincie a platí na něm odlišná pravidla než na pevnině. Turisté pro cesty na Čedžu například nepotřebují víza. Výjimku měli jen lidé z Afghánistánu, Iráku a Kosova. Nyní k nim přibyl právě Jemen. Ti uprchlíci, kteří na něm již jsou, navíc nesmí Čedžu opustit.

Ministr spravedlnosti Park Sang-ki ale ujistil, že Jižní Korea hodlá dodržet své závazky vyplývající z mezinárodního práva. Tisková mluvčí prezidenta Chung Hye-seung připomenula, že provizorní vláda, která se podílela na vzniku země, působila v exilu a skládala se z korejských uprchlíků v Šanghaji.

Parkova řeč ale zahrnovala i slova směřovaná nespokojeným voličům. Slíbil, že se pokusí vyhostit „falešné uprchlíky“. Stejné spojení používali i odpůrci migrace. „Nejsou to skuteční uprchlíci. Kdyby to byly ženy nebo děti, věřil bych jim, ale tohle jsou zdatní muži. Jsou falešní jako falešné zprávy,“ citovala v červnu agentura Bloomberg aktivistku Lee Hyang.

Bratrem klíčového propagandisty KLDR: Šrámy korejské války nemizí, rozdělené rodiny si nerozumí

Park zmínil, že by úřady jako kritérium při posuzování žádostí o azyl mohly zkoumat trestní rejstřík žadatelů nebo provádět testy na drogy. Ministerstvo spravedlnosti také zpřísnilo vízovou politiku. Zdvojnásobilo počet zemí, s nimiž nemá bezvízový styk. V nové dvanáctce jsou například Egypt, Pákistán nebo Somálsko.

Zajímavá data o korejských protiuprchlických náladách přinesl výzkum společnosti Hankook Research. Zjistil, že s přijetím jemenských běženců nesouhlasí 56 procent obyvatel, naopak podporu mu vyjádřilo jen 24 procent Jihokorejců. Odpor vyjadřovaly spíše ženy než muži. Uprchlíky nechce 61 procent žen a 51 procent mužů. Silně negativně se k věci staví také lidé mezi 20 a 30 lety (70 procent) a mezi 30 a 40 lety (66 procent).

Výsledky jsou překvapivé hlavně proto, že v ostatních zemích, které se s migrací potýkají, vyjadřují větší odpor jiné skupiny. Ženy a mladí většinou projevují vůči uprchlíkům větší vstřícnost. V Jižní Koreji ale proti uprchlíkům protestují i feministky, které muslimské migranty považují za potenciální násilníky.

5098573:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital