Francie přehodnotila odklon od jádra. Obor teď čeká velká modernizace

Jakub Smetana, ExportMag.cz

Jaderný sektor čekají ve Francii změny. Od prvotního odklonu od jádra se dostává k výstavbě nových EPR2 reaktorů. Jádro se tak nyní v zemi galského kohouta stává důležitější než kdy předtím. A je šancí pro české dodavatele.

Francie je jednou z nejvýznamnějších zemí v oblasti jaderné energetiky. Zhruba 70 procent veškeré elektřiny ve Francii pochází z jaderných elektráren, což z ní činí jednoho z největších producentů jaderné energie na světě. Jádro je tedy klíčovým prvkem francouzské energetické strategie.

Jaderný park ve Francii sestává z 56 reaktorů, které se nacházejí v 19 jaderných elektrárnách. Tyto reaktory jsou provozovány společností EDF (Electricité de France) a poskytují elektřinu pro více než 27 milionů domácností.

Když byl v roce 2017 zvolen do čela státu prezident Emmanuel Macron, od začátku svého mandátu začal prosazovat snížení podílu jaderného energie na energetickém mixu a navrhoval uzavření minimálně 14 reaktorů. Macron ve svém programu plánoval pokračování zákona o energetické transformaci přijatého za prezidenta Hollanda, jehož cílem bylo snížit podíl jaderné energie na výrobě elektřiny na 50 procent do roku 2025. V únoru 2017 Macron prohlásil: „Máme problém se závislostí, protože není dobré, aby 75 procent naší elektrické energie záviselo na jaderné energii.“

V prosinci 2020 ale francouzský prezident ohlašoval, že se energetická budoucnost země nachází v jaderné energetice. O rok později pak Macron oznámil výstavbu nových reaktorů. Do roku 2035 by tak v zemi mělo vzniknout šest reaktorů EPR a po roce 2035 budou zahájeny studie pro osm dalších reaktorů. Kromě toho byly vyhlášeny také výzvy k předkládání projektů na „malé modulární reaktory“ s rozpočtem jedné miliardy eur, z nichž polovina je určena pro projekt Nuward společnosti EDF.

sinfin.digital