Hurikán Maria si nevybírá. Střecha premiéra ostrova uletěla jako první, místní mluví o apokalypse

vkr

Hurikán Maria a doprovázející bleskové záplavy si i nadále vybírají svou daň v jinak prosluněném Karibiku. Přírodní živel se v posledních dnech a hodinách prohnal přes ostrovy Dominika a Portoriko, nyní míří k Dominikánské republice. Během svého řádění měří všem stejným metrem, střecha rezidence premiéra ostrova Dominika odletěla jako jedna z prvních. Zásadní dopady má bouře i na život podnikatelů, kterým často zničí jak jejich prodejny, tak i výhled budoucího zisku.

„Tato bouře bude pro byznys pohroma,“ naříká Jean Robert Auguste, vlastník dvou francouzských restaurací v centru města San Juan na ostrově Portoriko. „Tento měsíc jsem nevydělal žádné peníze a nemyslím, že by se to mělo v příštích dnech zlepšit,“ dodává.

Odříznutí od světa. Hurikán Maria zpustošil Portoriko, ostrov zůstává pod vodou a bez proudu

Na vině je Maria. Nejsilnější hurikán, který Portoriko zasáhnul za posledních 80 let, a který s sebou přinesl vichr a bleskové záplavy. Ničil, pustošil, zabíjel. V úterý večer zničil elektrickou síť celého ostrova, jejíž obnova bude trvat měsíce, odhadem asi půl roku. „Záleží, jaké škody budou na infrastruktuře. Obávám se, že budou velké,“ řekl starosta ostrova Ricardo Roselló. Než se síť opraví, obyvatelé budou závislí na naftových generátorech.

Podle guvernéra je hurikán Maria nejvíce devastující bouří, která ostrov zasáhla za poslední století, dost možná však i během celé moderní historie.

„Čtyři pětiny domů v naší vesnici bylo zničeno,“ přisazuje si Felix Delgado, starosta vesnice Catano, kde bylo před bouří na pět stovek domů. „Bude trvat měsíce a měsíce a měsíce a měsíce, než se z této katastrofy zotavíme,“ dodal.

Mám žízeň a nemůžu se hýbat, volá školačka z trosek zřícené školy. Po zemětřesení tam uvízla s dalšími dětmi

Ještě větší zkázu však hurikán přinesl ostrovu Dominika, kde zabil několik lidí a zanechal za sebou totální apokalypsu. „Byla to ta nejhorší katastrofa, které jsme kdy čelili,“ popisuje situaci mluvčí premiéra Charles Jong. Na ostrově podle něj není elektřina, voda, jídlo ani bezpečí. Někteří lidé totiž rabují zničené domy a snaží si přivlastnit cizí majetek. „Celý ostrov je v módu, kdy se jen snaží přežít,“ dodal.

3677533:article:true:true:true

Útěchu lidem snad nabízí jen to, že přírodní katastrofa si během svého řádění nevybírá a všem měří stejným metrem. „Vítr strhnul střechu téměř každému, s kým jsem hovořil,“ řekl premiér ostrova Roosvelt Skerrit. „Střecha mé vlastní rezidence byla jedna z prvních, která uletěla,“ dodal politik.

Nyní se bouře blíží k severovýchodnímu pobřeží Dominikánské republiky rychlostí asi 19 kilometrů za hodinu. Maria je nyní na druhém stupni hurikánové škály, meteorologové ale očekávají, že během dne opět zesílí. Podstatné však je, že už nyní ji provází vítr o rychlosti až 175 kilometrů za hodinu.

 

SDÍLET
sinfin.digital