Legislativní bomba v JAR: změna ústavy má odstartovat bez náhrady vyvlastňování půdy. Většinou patří bělochům

Info.cz, ziz

02. 03. 2018 • 20:50

V Jihoafrické republice se schyluje k zásadní změně, která může vyvolat velmi zjitřené emoce. Tamní Národní shromáždění chce změnit ústavu takovým způsobem, aby mohlo vyvlastnit veškerou půdu, která patří farmářům. A to bez kompenzace. Opatření by dopadlo především na bělošské zemědělce – právě jim totiž stále patří většina půdy.

Zákon prosazuje strana Bojovníků za ekonomickou svobodu (EFF) v čele s lídrem Juliem Malemou. Podle ní jde o konečný krok v boji za svobodu v zemi, kterou po dlouhé roky svírala pravidla apartheidu – segregace na základě rasy.

Malema navrhl konkrétně zřízení speciální komise, která projedná a upraví článek 25 ústavy JAR. Z celkových 324 poslanců hlasovalo pro změnu 241, 83 bylo proti. K zákonu se ještě musí nejpozději do konce srpna vyjádřit Výbor pro ústavní kontrolu.

Opozice s návrhem na vyvlastnění nesouhlasí a trvá na tom, že podobné opatření by znamenalo porušení práv jednotlivce.

4005446:article:true:true:true

„Není o tom žádných pochyb: půda musí být vyvlastněna bez náhrady. Samozřejmě by ji měla vlastnit vláda, protože to je vláda lidu,“ citoval zpravodajský web Mail and Guardian bývalého ministra pro zemědělský rozvoj a půdní reformu Gugile Nkwintiho.

Politici z Demokratické aliance se ale proti návrhu postavili. „Chceme dát jasně najevo, že DA je odhodlaná se vypořádat s historií násilného vyvlastnění půdy v JAR,“ napsala strana ve svém prohlášení. „Přístup současné vlády ale vnímá stát jako benevolentního opatrovníka celé země. A jednotlivým černým farmářům bere možnost opravdu vlastnit půdu. Toto podle nás není opravdová půdní reforma,“ pokračuje prohlášení.

Vyvlastnění půdy bez náhrady by podle kritiků návrhu vedlo jen ke zhoršení ekonomické situace země, což by dopadlo nejvíce na chudé obyvatele, kterým má podle oficiálních vyjádření přinést naopak zadostiučinění a spravedlnost. Proti změně ústavy se postavila i bankovní asociace, která zemědělcům půjčuje peníze.

„Půdní reforma je legitimním tématem. Hlavní problém spočívá v tom, že lidé jsou obráni o svou půdu, což způsobuje jak emoční, tak ekonomické problémy. Musíme se s tím správně vypořádat,“ tvrdí ředitel jihoafrické bankovní asociace s tím, že špatné kroky mohou přinést výrazně negativní dopady na celou ekonomiku.

Malema ale na navrhovaných změnách trvá. Podle něj není cesty zpět. „Pokud jste farmář a vaše půda propadne státu, tak pokračujte v hospodaření na té části farmy, kterou využíváte k produkci, ale ty části půdy, které leží ladem, by měly být dány někomu jinému, kdo na nich bude hospodařit,“ popsal politik ve středu.

Obrovské množství půdy dnes podle něj patří „bílým farmářům“, kteří na ní nehospodaří, ale jen se vytahují tím, kolik hektarů vlastní.

SDÍLET