Severní Afriku čekají nové revoluce. Přijde další masivní migrace do Evropy, předpovídá expert

16. 07. 2017 • 00:12

Egypt, Maroko a Alžírsko čekají v blízké budoucnosti masová povstání frustrovaných mladých lidí, tvrdí ve své analýze pro německé noviny Qantara politický ekonom zaměřující se na islámský svět Tarek Osman. Ten varuje, že tyto země se během příštích několika let budou muset vypořádat až se sto miliony mladých lidí, kteří v nejbližších letech zaplaví tamní trh práce. Volná místa pro ně však připravena nebudou. 

Sto milionů ani ne třicetiletých lidí let by mělo zaplavit pracovní trh zemí severní Afriky do roku 2025, tvrdí Osman. Nazývá je „produkty vzdělávacího systému, který selhal“ a tvrdí, že tato mohutná masa lidí bude z velké části nezaměstnatelná. Tradičně silné sektory – turismus, zemědělství a stavebnictví, kde by se mladí lidé bez vzdělání mohli uplatnit, v poslední době významně pokulhávají.

Turistický sektor decimují útoky islamistů, které jen v Egyptě během posledních pěti let snížily počet turistů z 15 milionů na pět. Ani zemědělství nemá před sebou nejsvětlejší zítřky, podíl afrických potravin na evropském trhu se totiž snižuje. A podobně to platí i o poptávce států okolo Perského zálivu po pracovnících ve stavebnictví, kteří tam tradičně nalézali své uplatnění. Tyto země Blízkého východu totiž chtějí restrukturalizovat své ekonomiky a svou závislost na zahraničních pracovnících snížit.

Podle Osmana je závěr těchto argumentů jednoduchý: Desítky milionů těchto nevzdělaných lidí budou protestovat za lepší životní podmínky. „Pravděpodobné následky těchto protestů pak bude obnovení sociálních nepokojů a potenciálně i silný migrační proud do Evropy,“ tvrdí analytik.

Například v Maroku již nyní nepokoje probíhají. Tisíce mladých lidí na severu země protestují proti zabití rybáře Mohcine Fikrího, který byl rozdrcený v popelářském autě, když chtěl před policií zachránit své ryby. Jeho brutální smrt se stala symbolem odporu proti útlaku zkorumpované policie a nespravedlivého systému, jiskrou nového arabského jara, kterou se státním orgánům ani po několika měsících nedaří udusat.

Pokud se osmanova předpověď uskuteční, čekají jak Afriku, tak i Evropu těžké časy. Mnoho afrických nespokojenců totiž nejspíše bude hledat zářivější budoucnost na starém kontinentu, který bude vystaven ještě větší míře imigrantů, než je nyní. „A ti lidé budou nezaměstnatelní, neumí jazyk a chybí jim pracovní zkušenosti,“ shrnuje pro INFO.CZ jeden z aspektů problému politolog Alexandr Tomský.

Jak této budoucí imigrační vlně čelit, když evropští lídři sotva zvládají současnou situaci? Unie nyní ve svém akčním plánu navrhuje více chránit jak hranice své, tak i ty u severoafrických zemí a uprchlíky vracet zpět do Afriky. Osman navrhuje jiné řešení. Preferuje vytvoření takzvaného Marshallova plánu pro Afriku, i když tomu, že by se takový projekt podařilo vytvořit příliš nadějí nedává. "Finanční prostředky by byly značné a podpora veřejnosti by v mnoha evropských zemích byla problém," říká. 

Místo toho tak navrhuje, aby Evropa investovala do afrického základního a středního školství, malých a středních podniků, které tvoří páteř africké ekonomiky, a do obnovitelných zdrojů energie. Tyto investice sice neřeší současné problémy, ale mohou pomoci zmírnit dlouhodobé následky současných negativních trendů.