Migrační krize 2.0: Příliv uprchlíků do Evropy opět sílí, hrozí chaos a otřesy na politické scéně

15. 07. 2017 • 00:32

Téma uprchlíků bude nejzásadnějším motivem nadcházejících parlamentních voleb v Německu, Rakousku i Itálii, myslí si politolog Alexandr Tomský. Nynější situace podle evropské mutace serveru Politico připomíná stav v roce 2015, kdy příliv uprchlíků vyvolal v Evropě chaos a politickou destabilizaci. 

Čísla hovoří jasně. Jen za první polovinu letošního roku přistálo u italských břehů 85 tisíc lidí, za prvních šest měsíců loňského roku to přitom bylo „jen“ 71 tisíc imigrantů. „Itálie se hroutí a žádné jiné státy ty imigranty nechtějí brát. Jistěže to bude naprosto zásadní téma voleb,“ tvrdí Tomský.

Podle serveru Politico by nynější vlna uprchlíků mířících do Evropy mohla politickým špičkám zkazit jejich letní prázdniny. Balkánskou cestu se totiž podařilo politikům zalátat, ale migranti se nyní do Evropy dopravují přes Středozemní moře, do Itálie. 

Na Apeninském poloostrově, kde by se parlamentní volby mohly konat již za dva měsíce, je tak protiuprchlická rétorika jedním z hlavních témat, díky kterým získává značnou popularitu antisystémové Hnutí pěti hvězd. Politické body získávají do té míry, že předseda tamní Demokratické strany Matteo Renzi dokonce kvůli tomu, aby neztratil hlasy voličů, převzal jejich rétoriku a říká, že Itálie rozhodně nemůže přivítat všechny uprchlíky. Místo toho, aby se tak vůči tématům populistické strany vymezil, je nyní kopíruje.

Itálie sice po evropských státech žádala, aby uprchlíkům otevřeli své přístavy i oni, většina zemí to však odmítla. „Úrovně uprchlíků, se kterými se Itálie nyní potýká, znamenají, že všechny evropské země musí hrát v procesu přijímání svoji roli. Tuto solidaritu si Itálie zaslouží,“ hřímal viceprezident Evropské komise Frans Timmermans. Svou výtku směřoval mimo jiné i na státy středu a východu Evropské unie, které se proti uprchlickým kvótám staví.

Politickým Tématem jsou však uprchlíci i v sousedním Rakousku. Tamní spolkový kancléř Christian Kern navrhuje posilovat přítomnost pohraničníků na hranicích s Itálií a to navzdory tomu, že tuto hranici žádní uprchlíci nepřekračují, uvádí server Green Left Weekly. Body u voličů se však počítají a v Rakousku budou parlamentní volby již v říjnu. A hlavním tématem budou uprchlíci i během zářijových voleb v sousedním Německu, kde se kancléřka Angela Merkelová pokusí obhájit svůj mandát.

„Postupem času bude situace s uprchlíky kritická a očekávám, že se stane dominantním tématem evropských voleb v roce 2019. Ti imigranti jsou totiž nezaměstnatelní, což situaci dále zhoršuje,“ uzavírá pro Info.cz Tomský.