Severní Korea odpálila raketu z Pchjongjangu

lup

Severní Korea odpálila v pátek ráno místního času raketu ze severního okraje metropole Pchjongjang. Uvedla to jihokorejská armáda. Japonsko varovalo své obyvatele a vyzvalo je, aby se uchýlili do úkrytů. Není zřejmé, o jakou raketu se jednalo. Japonsko uvádí, že přeletěla území země a dopadla do Pacifiku.

Japonská stanice NHK uvedla, že střela přeletěla ostrov Hokkaido. V zemi bezpečnostní incident spustil poplach a úřady lidi vyzvaly, aby vyhledali úkryt. Zprávu později potvrdila japonská protivzdušná obrana, podle níž střela letěla z prostoru pchjongjangského letiště a dopadla do oceánu asi 2000 kilometrů východněji.

Po konzultaci s USA a Jižní Koreou prý Tokio na severokorejský krok "náležitě odpoví". Úřad jihokorejského prezidenta podle agentury Reuters okamžitě svolal schůzi Národní bezpečnostní rady.

Proměníme vás v popel, nemáte důvod k existenci, pohrozil USA a Japonsku znovu Kim Čong-un

Opakuje se tak scénář z konce srpna, kdy KLDR rovněž odpálila balistickou střelu nad Japonsko. Tehdy také přeletěla Hokkaido a dopadla asi 700 kilometrů východně do moře.

KLDR v posledních dnech čelí zpřísněným sankcím, které na ni uvalilo mezinárodní společenství v reakci na poslední jaderný test. Diktatura na tato opatření reagovala opakovaně vyostřenou rétorikou a slibovala zkázu USA i Japonsku.

3645101:article:true:true:true

Americký prezident Donald Trump na opakované výhrůžky Kim Čong-una reagoval v uplynulých týdnech neméně ostře a varoval Severní Koreu, že pokud skutečně ohrozí americké spojence nebo USA samotné, dočká se zničující vojenské reakce.

Sankce k ničemu? Hospodářský útok na KLDR toho příliš nezmění, předpovídají komentátoři

Experti obecně považují Kimovu radikální politiku za velmi opatrný kalkul. Opakované testy a zvyšování mezinárodního napětí jsou pro chudou a sankcemi decimovanou zemi jediným prostředkem, jak si vymoci pozornost a prosazovat své zájmy.

Ačkoli diktatura udělala v poslední době poměrně velký technologický skok při vývoji svých raket, panuje přesvědčení, že stále nepředstavují zásadní riziko. Při testech se často rozpadnou za letu, jsou mimořádně nepřesné a země zřejmě stále není schopná osadit je dostatečně miniaturními jadernými hlavicemi. Přesto pokrok vyvolává znepokojení.

SDÍLET
sinfin.digital