Su Ťij v Británii přichází o jedno ocenění za druhým. Čestný titul jí chce odebrat i město Oxford

ekb

Ještě před pár lety vzhlížel k bývalé barmské disidentce a držitelce Nobelovy ceny míru celý svět. Dnes se na Aun Schan Su Ťij snáší kvůli rohingské krizi kritika ze všech koutů světa. OSN označuje situaci muslimské menšiny Rohingů za etnickou čistku, kvůli které ze země uteklo už víc než půl milionu uprchlíků. Barmská politička tak na mezinárodní scéně upadá v nemilost a k ráznému kroku se rozhodla i rada města Oxford, kde Su Ťij v minulosti studovala. Radní se jednohlasně shodli, že jí odeberou čestnou cenu Freedom of the City of Oxford.

Jak píše britský deník The Guardian, rada Oxfordu jednohlasně podpořila návrh, podle kterého „není vhodné“ barmskou političku a bývalou disidentku nadále oslavovat. Návrh podpořil i vedoucí představenstva Bob Price, který rozhodnutí označil za „bezprecedentní krok“.

Krizi v Barmě se dalo předejít. OSN se snažila lidi bojující za práva Rohingů umlčet, tvrdí kritici

Konečný verdikt o odebrání pocty padne až 27. listopadu, na kdy je naplánované zvláštní jednání rady. V tento den tak Su Ťij pravděpodobně přijde o ocenění, které získala v roce 1997, kdy ji barmská vojenská junta držela ve vězení.

Rada města přikročila k ráznému rozhodnutí jen pár dní po podobném kroku Oxfordské univerzity. V neděli totiž oxfordská kolej St. Hughs odstranila portrét nynější barmské vůdkyně ze svého interiéru, který byl u hlavního vstupu do koleje vyvěšen od roku 1999. Podle britských médií kolej odstranění obrazu vysvětlila tím, že potřebuje uvolnit místo pro nové plátno japonského umělce Jošihira Takedy, který získala a který chce po určitou dobu vystavovat.

3665389:article:true:true:true

Proti Su Ťij se minulý měsíc postavila i druhá největší odborová organizace ve Velké Británii Unison, která oznámila, že barmské političce pozastavuje čestné členství a vyzvala ji, aby pro situaci Rohingů udělala víc. Čestného předsednictví ji chce zbavit také studentský svaz prestižní školy London School of Economics a o odebrání ocenění uvažuje i Bristolská univerzita.

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Na útěk z Barmy se v posledním měsíci dalo víc než 507 tisíc Rohingů, kteří jsou terčem represí ze strany ozbrojených sil. Zatímco uprchlíci utíkají do sousedního Bangladéše, Barma je ve světě kritizována za útlak muslimské menšiny. Výtky směřují i vůči někdejší disidentce Su Ťij, její stoupenci však upozorňují, že vliv barmské vůdkyně na armádní kruhy je limitovaný. Sama Su Ťij důrazně popírá, že by v Barmě docházelo k etnickým čistkám.

SDÍLET
sinfin.digital