„Utečte, nebo zemřete.“ Miliony Američanů prchají před hurikánem, jiní vyzvou živel na souboj

luš

Americké úřady zesilují výzvy k evakuaci obyvatel Floridy, kam se velkou rychlostí blíží hurikán Irma, který už zasáhl Kubu a další ostrovy ve východním Karibiku. Podle Národní meteorologické služby už se účinky blížícího se hurikánu projevily na jihu země, kam dorazil vítr o rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Miliony lidí opouštějí své domovy, někteří se však rozhodli neuposlechnout výzvy a riskují životy ve svých domovech. 

Hurikán už zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zabil tam nejméně 24 lidí. V noci na dnešek zasáhl Kubu poté, co znovu zesílil na nejvyšší, pátý stupeň. Provází ho větry o rychlosti až 260 kilometrů v hodině, které se rychle blíží k Floridě. Dopoledne středoevropského času sice hurikán opět zeslabil na čtvrtý stupeň, i tak ho provází velmi silný vítr, který dosahuje rychlosti až 249 kilometrů za hodinu. 

„Tohle je odplata za vaše zločiny proti muslimům.“ Džihádisté oslavují hurikán, který zasáhne USA

Úřady vyhlásily jednu z největších evakuací v historii tohoto amerického státu. Více než čtvrtině tamní populace, asi 5,6 milionu lidí, nařídily opustit své domovy. Na 540 000 lidí se má evakuovat i v pobřežní oblasti státu Georgia.

Většina obyvatel dala na doporučení úřadů a snaží se evakuovat. Čas však rychle ubývá, do úderu hurikánu zbývají poslední hodiny. Na letištích se tvoří nekonečné fronty a některé dálnice ucpaly kolony aut.

3653022:article:true:true:true

Na některých benzínkách kvůli zvýšené poptávce docházel benzín. To v rozhovoru pro INFO.cz potvrdila i Češka Jana Krejčířová, která žije ve městě Key West. „Mezi lidmi začíná být vidět panika,“ přiblížila atmosféru na místě. 

Lidské hyeny. Na ostrově, který hurikán srovnal se zemí, si sousedé kradou televize i potraviny

„Pokud neuposlechnete varování, zemřete. Toto je váš život. Co je cennější? Uspořádat párty můžete kdykoliv později,“ uvedl CNN Don Anderson z Key Largo, který si výzvu úřadů k evakuaci vzal k srdci.

Stále však je dost lidí, kteří se rozhodli přečkat hurikán doma. Ve velkém nakupují zásoby a připravují své domovy na úder živlu. „Žiji tu patnáct let a přečkal jsem spoustu bouří. A mnohokrát nás vyzývali k evakuaci,“ řekl CNN Scott Abraham, který žije v jedenáctém patře v domě na Miami Beach. „Nemyslím si, že nás to přímo zasáhne. A pokud ano, jsme snad v bezpečí. Máme jídlo, máme zásoby. Máme všechno, co potřebujeme,“ je přesvědčen Abraham.

SDÍLET
sinfin.digital