VIDEO: Rusko zveřejnilo záběry Palmýry. IS znovu ničí cenné památky

ČTK, IvM

13. 02. 2017 • 14:18

Ruská armáda zveřejnila letecké snímky syrské Parmýry. Ty potvrzují, že radikálové z řad Islámského státu, kteří město podruhé dobyli, tamní historické památky znovu ničí. Ministerstvo obrany srovnalo letecké snímky z loňského června, kdy měla Palmýru ještě pod kontrolou syrská armáda, se snímky z letošního února. Bojovníci IS město obsadili v roce 2015, poprvé je ztratili v bojích s armádou a jejím ruským spojencem loni v březnu. V prosinci se tam ale vrátili.

V poslední době ruská armáda zaznamenala pohyb kamionů v okolí Palmýry, což podle ní může znamenat přípravu na další destrukci místa.

Na nové ničení upozornilo už v lednu UNESCO, na jehož seznamu kulturního dědictví je Palmýra zapsána. Označilo to za válečný zločin a ohromnou ztrátu pro Syřany i celé lidstvo.

O Palmýře se dnes zmínil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, dotazy na případné plány ministerstva obrany ale nekomentoval. "O strategii a taktice operací v Sýrii nemohou nic říct. Barbaři a teroristé bohužel pokračují v ničení památek lidské civilizace. Doufáme, že dříve či později budou tato historická místa osvobozena od barbarů, které nelze nazývat lidmi," řekl Peskov.

O Palmýru se podle ruských zdrojů chystá znovu bojovat syrská armáda. Ruská armáda začátkem února oznámila, že jsou syrské jednotky na polovině trasy k Palmýře.

 

SDÍLET