Židovské osady zažívají boom: Počet obyvatel tam roste mnohem rychleji než v Izraeli, i díky Trumpovi

ČTK, raz

19. 02. 2018 • 23:36

V židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu rostl loni počet obyvatel dvakrát rychleji než v Izraeli. Sdělil to dnes vůdce osadníků Jaakov Kac. Očekává, že za mandátu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je spojencem Izraele, počet osadníků poroste ještě rychleji.

Podle statistik loni dosáhl počet obyvatel osad 435,000, což je oproti předchozímu roku nárůst o 3,4 procenta. V Izraeli za totéž období počet občanů vzrostl o 1,8 procenta.

Kac řekl, že Trumpův tým, jemuž dominují stoupenci osad, vytvořil příznivou atmosféru pro růst obyvatel v osadách a že jde o protiváhu osmiletého mandátu Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Ten patřil k rozhodným kritikům osadnické politiky Izraele.

„Po letech je to poprvé, kdy jsem obklopeni lidmi, kteří nás mají opravdu rádi, milují nás a nejsou zaujatí. Musíme poděkovat bohu, že poslal Trumpa jako prezidenta Spojených států,“ prohlásil Kac.

V minulosti stál v čele krajně pravicové strany Národní jednota a je zakladatelem organizace, která pořizuje statistiky o obyvatelstvu v židovských osadách. Sponzorem této organizace je osadnická organizace v Bejt Elu, která má kontakty s nejbližšími Trumpovými poradci.

3875216:article:true:true:true

Své údaje o růstu populace v osadách Kac čerpal ze statistik izraelského ministerstva vnitra, které ještě nebyly zveřejněny. Vyplývá z nich, že se za minulých pět let počet osadníků zvýšil o 21,3 procenta.

Kac se domnívá, že rychlý nárůst obyvatel osad by měl pohřbít představu o vyřešení konfliktu s Palestinci dohodou o jejich státě. Podle jeho propočtů budou mít osady půl milionu obyvatel, než Trump v úřadu skončí. „Měníme mapu. Představa o existenci dvou států (Izraele a Palestiny) je překonaná. A to je nezvratné,“ řekl Kac.

Podle předchozích jednání měla Palestina vzniknou na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalému, tedy na územích, která Izrael obsadil za války v roce 1967. Stáhl se jenom z Pásma Gazy a východní Jeruzalém anektoval.

Trump se odchýlil o politiky svých předchůdců - uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a řekl, že řešení v podobě dvou států podpoří, jen pokud se na tom obě strany dohodnou.

SDÍLET