Debakl SPD v německých volbách, v klíčovém hlasování propadla a jde do opozice

lup

Nedělní parlamentní volby v Německu skončily pro sociální demokracii debaklem. První odhady partaji přisuzují přibližně 20 % hlasů, což je sice druhý nejvyšší zisk po CDU kancléřky Merkelové, ale zároveň nejhorší výsledek v historii Spolkové republiky. SPD, která měla pod vedením Martina Schulze být hlavní konkurencí kancléřky, poděkovala za podporu a oznámila odchod do opozice. Padá tak fakticky šance, že by Německo pokračovalo pod taktovkou velké koalice, jako tomu bylo doposud.

SPD hledá po volbách novou roli, strana oznámila odchod do opozice. Její výsledek je zřejmě historicky nejhorší, jaký strana pamatuje. Přesto chce sociální demokracie hrát v německé politice aktivní roli. „Respekt vůči všem, o to budeme v dalším volebním období usilovat,“ řekl Schulz na tiskovce po zveřejnění prvních výsledků.

Ten třetí. Pravicová Alternativa pro Německo slaví historický úspěch, vládnout ale nebude

„Poprvé budeme mít tak silnou frakci krajní pravice,“ konstatoval Schulz na adresu AfD, která se poprvé dostala do parlamentu a rovněž bude mít opoziční roli. Zmínil, že hlavním úkolem SPD zůstává postarat se o sociální soudržnost v zemi. Narážel tak na zlepšení soužití Němců s uprchlíky a na jejich integraci.

Hlavní opoziční silou tak má paradoxně být strana, která v kampani pohořela, protože je příliš stejná jako CDU kancléřky Merkelové. Martin Schulz utrpěl kvůli zkušenosti Němců s velkou koalicí, ve které sociální demokraté s těmi křesťanskými působili. Na druhou stranu, Němci alespoň vědí, co od opoziční SPD čekat a čeho se nedočkají.

Sledujte aktuální dění online ZDE.

3682460:article:true:true:true

SDÍLET
sinfin.digital