Předvolební kampaň ve Francii vrcholí. Podívejte se, jak aktivisté burcují lidi k účasti v hlasování

Francouzi budou v neděli rozhodovat v prvním kole prezidentských voleb. Za favority v nich platí centrista Emmanuel Macron a šéfka krajně-pravicové strany Marine Le Penová. Jejich šance jsou poměrně vyrovnané, ativisti se tak snaží za každou cenu přimět k účasti v hlasování co nejvíc lidí. A někdy volí poměrně zábavné cesty. 

Taxi zdarma

Jmenuje se jako jeden z kandidátů - Hamon, ale nemá s ním nic společného. Volby mu přesto nejsou lhostejné a rozhodl se, že o jejich důležitosti přesvědčí i své spoluobčany. Dvaatřicetiletý Bretonec nabízí svoz zdarma do volebních místností lidem, kteří by se jinak nemohli dostavit - nemocným, starým lidem i mladým, co mají do volebních místností daleko. Napadlo ho to, když jednou vezl opuštěnou starou dámu. „Po cestě jsem se jí ptal, koho bude volit. Řekla, že nepůjde, protože se tam nemá jak dostat.” Guillaume Hamon už inspiroval taxikáře po celé Francii. Ti, kteří se k jeho iniciativě připojí, ale zároveň upozorňují: Neznamená to, že budeme vozit lidi zadarmo celý rok!

Schapiro: V Bílém domě za Trumpa vládne chaos, je nepředvídatelný. Válka je možnost

Za odevzdaný hlas drink zdarma

V Bretani se zrodila i další iniciativa. Marc Le Badezet, majitel baru v Côtes d'Armor, zaplatí v neděli večer drink každému, kdo se prokáže orazítkovaným voličským průkazem. „Volební účast je u nás asi 60 až 65 %, mým cílem je zvýšit ji na maximum. „Pokud tohle nezvýší účast na 99 %, tak už nevím,” komentují hosté baru.

Motivační songy

Dostat voliče k urnám se snaží i hudebníci. Třeba skupina Les Bombes 2 Bal ve své písni zpívá: ,Řikám, že volit je dobré…” Klip zatím vidělo šest tisíc lidí.

Challenge Citoyen probouzí sídliště

Čtvrti s nejnižší účastí - francouzská sídliště. Neúčast tam často dosahuje až 70 %. Kolektivy mladých lidi se tam proto snaží motivovat ostatní, aby šli volit, v rámci takzvané Challenge Citoyen. Tým, který přesvědčí nejvíc lidi a dokáže co nejvíc snížit počty nevoličů v okrsku, dostane finanční odměnu a koncert ve své čtvrti.

Francouzi před volbami čelí drsné propagandě. Až čtvrtina statusů na sociálních sítích jsou "fake news"

Noc v hotelu zdarma

Volební dny letos připadly do velikonočních prázdnin a prodloužených víkendů. Spousta lidí proto dá nejspíš raději přednost výletu do přírody než do volební místnosti. Uvědomělí hoteliéři je proto chtějí motivovat, aby volili v zastoupení. Například v île d'Oléron nabízí dvě noci v hotelu za cenu jedné lidem, co prokážou, že před odjezdem pověřili někoho, aby za ně volil v zastoupení.

Vzkaz v lahvi

Volit je důležité - vzkaz, který můžou najít obyvatelé Toulouse v lahvích po městě. Rozmístil je tam student Laurent Maffre, který chce zábavnou formou motivovat voliče. 

 


SDÍLET
sinfin.digital