První reakce na vítězství Macrona: Francouzi zvolili budoucnost v Evropě

Ve francouzských prezidentských volbách zvítězil favorizovaný Emmanuel Macron, který ve druhém kole přesvědčivě porazil nacionalistku Marine Le Penovou. „Dnes večer se otevírá nová kapitola naší dlouhé historie. Chtěl bych, abychom v ní znovu našli naději a důvěru,“ prohlásil devětatřicetiletý politik. Evropští státníci v prvních reakcích mluví o tom, že si Francie zvolila stabilitu a „Evropskou budoucnost“. Premiér Sobotka uvedl, že je rád, že si Francouzi zvolili budoucnost, ve které budou hrdou a silnou součástí EU.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani byl prvním vysokým představitelem EU, který Macronovi pogratuloval k volebnímu vítězství. Učinil tak jen pár minut po oznámení prvních odhadů. „Počítám s tím, že Francie zůstane v srdci Evropy, naši unii změníme společně a dostaneme ji blíže k občanům,“ napsal.

Francie ŽIVĚ: „Nezastavím se před žádnou překážkou,“ řekl Macron po zisku dvou třetin hlasů

S gratulací si pospíšil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Německo bude po boku nového prezidenta. Ať žije Francie, ať žije Evropa,“ napsal francouzsky německý ministr.

Macronovi k volebnímu triumfu už gratulovala i britská premiérka Theresa. Podle svého mluvčího se těší na spolupráci a Francii považuje za blízkého spojence. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové vzkázal: „Vaše vítězství je vítězstvím pro silnou, jednotnou Evropu a pro francouzsko-německé přátelství.“

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je „šťastný, že si Francouzi vybrali evropskou budoucnost“. Společně za silnější a spravedlivější Evropu, napsal.

Le Penová uznala porážku. Vyjádřila obavu o osud Francie

Macronovi poblahopřál také belgický premiér Charles Michel. „Pracujme společně s novým evropským elánem,“ vzkázal mu na twitteru. Belgický královský palác na svém oficiálním twitterovém účtu poznamenal, že většina Francouzů si vybrala svou zemi v Evropě.

Potěšení v sérii vyjádření na této sociální síti neskrýval ani šéf největší europarlamentní frakce Evropské lidové strany Manfred Weber. „Je to veliká úleva,“ uvedl. Volby podle něj ukázaly, že lidé jsou připraveni bojovat s extrémismem a populismem. Výzvou pro Macrona nyní podle něj bude reformovat Francii a k tomu je potřeba jasné vítězství republikánské pravice a stran pravého středu v blížících se francouzských parlamentních volbách.

Macronovi pogratuloval premiér Sobotka i vicepremiér Andrej Babiš. Ten uvedl, že jeho názory na migraci či integraci EU považuje za nerealistické. Doufá ale, že Macron bude přístupný argumentům. Předseda sněmovny Jan Hamáček Macronovo přesvědčivé vítězství označil za dobrou zprávu pro ČR.

Francii povede "muž odnikud", který budí pozornost o 24 let starší ženou

Na adresu poražené nacionalistky Marine Le Penové se vyjádřil například nizozemský politik Geert Wilders. „Příště vyhraješ,“ vzkázal jí. Podle něj pro ni hlasovaly miliony patriotů.

SDÍLET
sinfin.digital