S Le Penovou přijde nestabilita a chaos. Češi ji přesto obdivují, říká francouzský politolog

Lucie Bednárová

Šance šéfky nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové na příští francouzskou prezidentku nejsou vysoké, ale i tak se těší popularitě ve spoustě zemí včetně České republiky – a to i přesto, že s ní nemá příliš mnoho společného. Odhadnout, kdo se stane příštím prezidentem Francie, je ale nesmírně těžké, protože uspět může hned několik kandidátů. „Vyhraje ten, kdo dokáže k volbám přilákat nejvíce svých voličů,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ francouzský politolog žijící v ČR Martin Michelot. Dokonce i kandidáti, kteří čelí obvinění z podvodů a mají na svědomí skandály. „Měli by sedět ve vězení a ne se ucházet o Elysejský palác. Francii tím způsobují nesmírnou ostudu,“ dodává Michelot. V rozhovoru mluvil také o tom, co budou pro budoucího prezidenta znamenat červnové volby do Národního shromáždění a jak komplikované bude prosadit sliby, které zazněly v předvolební kampani.

Kdo je Martin Michelot?

Martin Michelot je zástupce ředitele v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a nerezidentním pracovníkem pařížské kanceláře Německého Marshallova fondu Spojených států. Specializuje se na transatlantickou bezpečnost a francouzskou zahraniční politiku. Je absolventem mezinárodních vztahů na Sciences Po v Lyonu. Dříve působil jako výzkumný asistent v Brookings Institution a jako asistent ve francouzském Národním shromáždění.

To není jen Česká republika, Le Penová se těší popularitě ve spoustě zemí a novináři o ní rádi píší. Představuje totiž něco neznámého, nebezpečného a nestabilního. V prezidentské kampani neslibovala nic jiného než čistý chaos. Paradoxní je, že s Českou republikou toho ale nemá mnoho společného. Sympatické mohou být Čechům a také některým politikům, například konzervativcům z ČSSD nebo prezidentu Zemanovi, její sliby na uzavření hranic a společnost, ve které není prostor pro menšiny. Myslím, že nebylo náhodou, že Le Penová před dvěma lety přijela do Prahy a hledala tu partnery mezi Svobodnými nebo u Tomia Okamury.

Ovčáčkovy útoky? Snad měl po mém odchodu veselé narozeniny. Říká bývalý veslvyslanec USA Schapiro

sinfin.digital