Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Inferno One: Pekelný stroj z České republiky bude sportovní limitkou s famózní technikou

Inferno One: Pekelný stroj z České republiky bude sportovní limitkou s famózní technikou

Není zvykem, aby se v našich končinách hovořilo o stavbě prémiových výkonných sporťáků. Přesto se tu jeden takový rýsuje. Vyjede na silnice už v příštím roce první „český McLaren“?

Práce na projektu českého sporťáku započaly před téměř deseti lety. V roce 2008 se v hlavě autora Petra Nováka zrodil nápad na stavbu takového vozu, v témže roce vzniká tak první reálný obrázek o tom, jak by sporťák mohl vypadat. Od roku 2014 se intenzivně pracuje na stavbě prototypu, při jehož přípravě se využívá i technologie 3D tisku.

První kousek měl v tuto chvíli již existovat, ale jak se od zástupců společnosti dozvídáme, kvůli nejrůznějším zdržením si musíme ještě nějaký čas počkat. Není divu, ona stavba takového sporťáku ve skromných českých podmínkách je jistě během na dlouhou trať.

Aktuálně jsou přislíbeny dvě varianty – Inferno One a Inferno One S. Tu první, určenou na závodní okruhy i běžné silnice, má pohánět 6,2litrový osmiválec LS9 s výkonem kolem 700 koní. Maximální rychlost atakuje 350 km/h a vůz splňuje emisní normu Euro 6. Pekelný stroj s přídavkem S značí ještě ostřejší provedení se 7,4litrovým osmiválcem LSX o výkonu vyladěném v rozmezí 900 až 2000 koní! Z tohoto auta už snadno vymáčknete 400 km/h. Zákazníci mají na výběr mezi šestistupňovým manuálem, případně osmistupňové sekvenční převodovky se řazením pomocí páček pod volantem.

Celý článek si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1