Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mrazivá rána trápí šoféry. Co určitě nedělat, abyste se rozjeli?

Mrazivá rána trápí šoféry. Co určitě nedělat, abyste se rozjeli?

V minulých týdnech padaly noční teploty klidně i k minus dvaceti stupňům Celsia, auta zamrzala, akumulátory dostaly pořádně zabrat a s nimi i někteří majitelé aut. Ti, jenže své plechové miláčky na zimu pořádně nepřipravili, klidně ráno neodjeli z parkoviště, a nemuselo to být pouze kvůli nevhodně zvolenému, nebo již značně opotřebovanému obutí. Přitom stačí dodržovat pár pravidel a mrazivá rána mohou být o dost příjemnější.

Napůl vyhráno mají majitelé vozů s nezávislým topením. Je docela jedno, zda se jedná o dodatečně montovaný díl, nebo výbavu instalovanou rovnou z výroby. Pokud mu nechybí dálkové ovládání, stačí pouze vystrčit ruku z okna, topení zapnout a zhruba za dvacet minut máte v kabině příjemné teplo, stoupne i teplota motoru (nezávislé topení ohřívá chladicí kapalinu) a povolí i námraza na oknech. A to, i když auto pokrývá vrstva sněhu, kterou je však podle zákona platného od loňského roku omést. Pokud tak neučiníte a vyrazíte na silnici, hrozí vám pokuta až 2000 Kč.

U automobilů, které nezávislé topení nemají, se holt neobejdete bez manuálního škrábání oken, v lepším případě pouze těch bočních (pokud máte vyhřívání čelního a zadního okna). Dejte si záležet a očistěte okna pořádně, vytvoření pouze malých průzorů se vám může šeredně vymstít, a nemá nyní na mysli pouze pokutou.

Někteří si chtějí ulehčit práci poléváním okna horkou vodou, to ale může mít podobný efekt, jako když doma do vymrzlé sklenice nalijete vodu rovnou z rychlovarné konvice. Sklo takový teplotní šok nemusí vydržet a může prasknout, notabene pokud jej již máte „načaté“ například důlkem od kamínku. Horká voda navíc v třeskutých mrazech rychle chladne a může na sklech vytvořit ještě pevnější krustu, než kterou jste se původně chystali odstranit.

Máte odklizeno, ale stále jste se nedostali za volant, a dokonce i to může být problém. Zamrzlé zámky dveří u starších aut (novější mají bezklíčové odemykání nebo alespoň dálkově ovládané centrální zamykání) jsou zimní evergreen, stejně jako přimrzání gumového těsnění ke karoserii. Připravený řidič má však ráno po kapsách rozmrazovač zámků a předem použil přípravek na těsnění na glycerínové nebo teflonovo-silikonové bázi (nikoliv pouze silikonový olej, z karoserie už jej nikdy nedostanete). Oba přípravky dohromady pořídíte za pár korun, v žádném případě je však přes noc nenechávejte v autě. Když se do něj totiž nemůžete dostat, jsou vám k ničemu. Alespoň mně se osvědčila poštovní schránka…

Další tipy se dočtete na Auto.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744