Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nové kamiony Elona Muska by měly přejet celou Českou republiku. Bez nabíjení

Nové kamiony Elona Muska by měly přejet celou Českou republiku. Bez nabíjení

Nové elektrické tahače společnosti Tesla vizionáře Elona Muska by měly bez dobíjení přejet Českou republiku. Jak uvádí agentura Reuters, vozy by měly mít podle odhadů dojezd až 300 mil (480 kilometrů).

Elon Musk sice představí specifikace nových kamionů Semi až příští měsíc, již nyní se však množí spekulace. Podle výkonného ředitele logistické společnosti Ryder System Scotta Perryho by měl být dojezd tahačů bez nabití asi 200-300 mil. Tesla Motors by se tím zaměřila spíše na tahače, které by přepravovaly náklad po kratších trasách.

Současné dieselové kamiony mají dojezd bez natankování až tisíc mil (1600 kilometrů). Jenže Muskovi nevadí soustředit se na kratší tratě. Podle odhadu stratéga Sandeepa Kara je totiž až 30 procent celkových cest kamionů v USA do vzdálenosti 200 mil. „Pokud Musk bude schopný pokořit tuto hranici 200 mil, tak své tahače bude moci nazývat dálkovými a technicky bude mít pravdu,“ upozorňuje Kar.

Automobilka Tesla, která se zatím soustředila na výrobu luxusních osobních vozů na elektrický pohon, spekulace odmítla potvrdit. „Politikou společnosti Tesla je nikdy nekomentovat spekulace, ať již pravdivé, či nepravdivé. Zpronevěření se této politice by bylo hloupé. Hloupé!“ uvedla.

Akcie automobilky Tesla zažívají v letošním roce prudký růst, od ledna letošního roku se zvýšily o 65 procent a firma se tak podle tržní kapitalizace zařadila mezi největší hráče v oboru.

Pokud se Muskův vstup do nákladní přepravy na silnicích ukáže jako životaschopný, je dost pravděpodobné, že akcie ještě dále posílí. Mezi logistickými společnostmi je totiž o projekt tahačů na elektrický pohon extrémní zájem. Firmy chtějí zefektivňovat své provozní náklady a snižovat emise, uzavírá agentura Reuters.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744