Pojištění vozidla: Které mít musíte a které se vyplatí? | info.cz

Články odjinud

Pojištění vozidla: Které mít musíte a které se vyplatí?

Pojištění vozidla: Které mít musíte a které se vyplatí?
 
Prezentace klienta - 1. března 2018 • 12:00

Pořízení čtyřkolového miláčka s sebou nese kromě požitku z jízdy také spoustu povinností. Za jednu z těch méně příjemných lze považovat pojištění. Následující výčet vám odhalí, jakému pojištění vozidla se jako řidič nevyhnete, a jaká připojištění se hodí mít sjednané nad rámec.

Povinné ručení

Povinné ručení, také známé jako pojištění o odpovědnosti z provozu vozidla, je zákonem stanovené pojištění, tudíž jeho sjednání nemine žádného řidiče. Pojištění kryje veškeré finanční náklady spojené s nehodou způsobenou třetí straně, nikoliv škody na vašem vozidle. K tomu, abyste si tzv. kryli svá záda, vám poslouží havarijní pojištění, s nímž se seznámíme dále.

Co ovlivňuje jeho výši?

Mezi hlavní faktory ovlivňující výši povinného ručení patří zejména typ a účel vozidla, jeho stáří, zohledňuje se ovšem i věk pojistníka. Pojišťovny berou na vědomí také vaši nehodovost, takže jezdíte-li téměř bez nehod, čeká vás sleva (zpravidla 5 %) za každých 12 měsíců bez nehody.

S legislativou není radno si zahrávat

Rok 2018 s sebou pochopitelně nese i svěží předpisy a novely, jež se vztahují také na povinné ručení, přičemž jedna z těch podstatných se týká vozidel s absencí povinného ručení. Vzhledem k tomu, že počet nepojištěných vozidel se v posledních letech razantně zvýšil, fond ČKP znovu obnovil výběr finančních příspěvků za každý den bez pojištění.

autor: Bigstock

I na povinném ručení lze ušetřit

Čím dál více lidí objevuje kouzlo online kalkulaček a srovnávačů, jejichž výstup s nabídkami od různých pojišťoven tkví zejména v rychlosti, přehlednosti a také výhodnosti. Cestu na pobočku pojišťovny si zřejmě promyslíte už jen z důvodu, že sjednání povinného ručení na portálu Srovnejto vám zabere 2 minuty, a dokonce vám může přinést až 70% úsporu.

Havarijní pojištění a proč je dobré ho mít

Havarijnímu pojištění lze přidělit pomyslnou nálepku: dobrovolně-povinné. Ke sjednání tohoto pojištění by vás měl vybídnout především fakt, že jakmile způsobíte nehodu, bez sjednaného havarijního pojištění vám pojišťovna žádné škody vzniklé na vašem vozidle nepokryje.

Sjednáním havarijního pojištění chráníte své vozidlo zejména proti následkům havárie, odcizení, vandalismu nebo třeba živelné pohromy.

Výše pojistného se u havarijního pojištění odvíjí zpravidla od částky, na níž si své vozidlo necháte pojistit, nicméně stejně jako u povinného ručení se zohledňuje i stáří či vybavení vozidla, nebo také věk majitele.

Malé připojištění, velký zázrak

Některé pojišťovny mnohdy nabízí i možnost rozšířit si havarijní pojištění o úrazové připojištění, asistenční služby, nebo dokonce o pojištění zavazadel. Mezi jedno z velmi oblíbených patří pojištění čelních skel. Mnozí totiž upřednostňují pocit jistoty, že v případě poškození čelních skel (v důsledku nehody nezpůsobené třetí stranou), se jim dostane plného finančního krytí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud