Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v převodovkách na obzoru. Čeká nás trojspojkový automat a dvourychlostní zpátečka?

Revoluce v převodovkách na obzoru. Čeká nás trojspojkový automat a dvourychlostní zpátečka?

V blízké budoucnosti nabídnou automobilové převodovky ještě více převodů. S jejich rostoucím počtem už dvě spojky stačit nebudou. Víte proč?

 

Není to tak dávno, co měly samočinné převodovky maximálně šest převodů. Tlak na snižování emisí se neprojevuje pouze na konstrukci motorů, ale ruku v ruce s nimi jde i vývoj převodovek.

Dnes je vrcholem v Evropě devítistupňový planetový automat s měničem momentu, který existuje nejen pro příčnou zástavbu v podobě skříně ZF 9HP, ale i pro podélnou. V tomto případě zmíníme Mercedes-Benz 9G-Tronic. Američané jdou ještě dále a už nyní nabízí Ford spolu s GM desetistupňovou samočinnou převodovku, opět planetové konstrukce a s měničem momentu.

Již nějaký čas je známo, že společnosti GM a Honda vyvíjejí samočinnou převodovku s 11 převody. Občas se sami sebe ptáme, kde jsou hranice a zda je tohle všechno nutné. Američané s Japonci tvrdí, že ano a argumentují tím, že jejich nové jedenáctistupňové převodovky přinesou snížení spotřeby paliva zhruba o pět procent.

V případě zmíněných převodovek GM a Hondy se ale nejedná o planetové automaty s měničem, nýbrž o manuální automatizované převodovky s trojicí soustředných spojek (TCT). Měničový automat totiž z hlediska efektivity zase tak přínosný není, neboť i při účinném a dostatečně rychlém přemosťování měniče momentu je zde pořád jeho určitý prokluz, který způsobuje ztráty.

Více si přečtěte na webu Auto.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1