Články odjinud

Rozpačitý den Elona Muska: Představení elektronáklaďáku Tesly vzbudilo nadšení i skepsi

Rozpačitý den Elona Muska: Představení elektronáklaďáku Tesly vzbudilo nadšení i skepsi

Představení trucku Semi i nového elektrického sporťáku Roadster od Tesly byla velká sláva. Na jedné straně se na hlavu šéfa inovativní auomobilky Elona Muska snáší chvála. Současně ale sílí hlasy, které říkají, že si Musk s výrobou a vývojem elektronáklaďáku ukousnul další obří sousto, aniž by strávil ta předešlá.

Roadster je lehké exkluzivní vozítko. Šestačtyřicetieltý šéf automobilky Tesla Elon Musk o něm tvrdí, že půjde o nejrychlejší auto světa. Ještě před pár lety by to stačilo na globální poprask. Včerejší představení roadsteru ale nikoho příliš nevyvedlo z míry. I to lze považovat za důkaz, že se Muskovi povedlo posunout svět mobility skokově do budoucnosti. Teď se Musk rozhodl zaútočit na úplně nový segment trhu. Vůz Tesla Semi by měl počínaje rokem 2020 změnit nákladní dopravu. Bez problémů a hlavně bez boje to ale asi nebude.

Stručné představení budoucnosti

Show, během které Elon Musk světu předvedl nejnovější výsledky práce konstruktérů Tesly, byla promyšlená do poslední vteřiny, do každého pohybu a do každého slova. Nejdřív se na potemnělém pódiu tiše objevil majestátní a futuristický truck Semi. Pak z útrob jeho návěsu vysvištěl Roadster a v něm Elon Musk. Podtrženo a sečteno, entrée hodné největší hvězdy současného globálního byznysu.

Pak Musk spustil stavidla své výmluvnosti. Stručně řečeno: Semi by se měl na silnicích objevit v roce 2020. Základní cena se bude pohybovat kolem 200 tisíc dolarů. Na jedno nabití by měl kamion poháněný čtveřicí elektromotorů ujet 800 kilometrů, z nuly na 96 kilometrů za hodinu vystřelí bez nákladu za pět sekund. Náklad může vážit až 36 300 kilogramů, baterie se dobije za velmi slušných 30 minut. Podle Muska by měl být provoz Semi o pětinu úspornější než u klasického nákladního automobilu se vznětovým motorem.

Až potud je všechno v pořádku. Je tu ale pověstné jenže. A ne jedno.

Seznam pochybností

Byl to sám Elon Musk, kdo zavdal důvod k pochybnostem o tom, jestli se Semi opravdu tak ohromně vyplatí. Zmínil se totiž o tom, že první nákladní vůz Tesly bude schopen jezdit v jakýchsi konvojích. První kamion bude mít v kabině řidiče. Další náklaďáky se budou držet v těsném závěsu za vedoucím vozem a budou ho v poloautomatickém režimu sledovat.

To je samo o sobě docela dobrý nápad. Jenže třeba výzkumníci z americké Carnegieho univerzity si dali tu práci a spočítali, že pokud má být provoz Semi opravdu tak ekonomický, jak avizuje Musk, musel by tento konvoj mít nejméně sedm vozů. Taková kavalkáda by bezesporu byla úsporná, nemluvě o tom, že by na silnici vypadala opravdu majestátně. Potíž je v tom, že by vzniklo v podstatě nějakých sedmdesát metrů dlouhé vozidlo, které by se nesmělo rozdělit. Na širých amerických dálnicích je taková věc klidně představitelná. Jenže jak by něco takového jezdilo po Evropě, která v Muskových kalkulacích hraje významnou roli?

Další jenže se týká základního byznysmodelu. Osobní vozy Tesly slaví úspěchy na podobném principu jako před nějakou dobou Apple. Jde vlastně o statusovou záležitost. Visakan Veerasamy, který systematicky sleduje marketingové strategie významných značek, si už loni všimnul, že se Tesla stala druhou nejhodnotnější americkou značkou, aniž by měla rozpočet na marketing.

“Neumím si moc dobře představit, že Semi bude dosahovat stejných prodejních výsledků jako třeba Model S,” poznamenal Veerasamy. “Nákladní vůz není něco, co si člověk kupuje, aby ukázal, že je zastáncem inovativní technologie. Zákazníkem zde je obchodní firma, která se nezajímá o image, ale o ekonomický výkon.”

Veerasamy naznačuje, že Semi to bude mít v konkurenci konvenčních nákladních aut těžké.

Alexander Kaufmann z Huffington Postu zase upozorňuje, že se Tesla nejpozději od roku 2016 potýká s něčím, čemu lze říkat “krize identity.” Na jedné straně podle Kaufmanna Muskovu podnikání nelze upřít, že se nedrží při zdi. Současně se ale začínaí vznášet jisté pochybnosti nad tím, jestli je Musk schopen svoje odvážné nápady dovést až k masovému zásahu na trhu.

“Semi může být snahou odvést pozornost od osobních aut a vesmírného programu do úplně nového segmentu,” tvrdí Kaufmann. Jinak řečeno, Tesla představením Semi vlastně jen “otevřela druhou frontu” v okamžiku, kdy se její postup na té první zpomalil.

Výzva pro ty ostatní

Představení Semi ale zcela jistě bude mít dopad na produkci stávajících vedoucích firem v segmentu nákladních vozů. Hrozba jménem Tesla je velmi pravděpodobně popíchne, aby začaly intenzivně pracovat na technologicky pokročilejších variantách svých současných “fosilních” vozů. To je pro globální pozemní nákladní dopravu bezesporu dobrá zpráva.

A to ještě nevíme, jak se k výzvě jménem Semi postaví společnost Faraday, která za čínské peníze zkouší postavit Tesle efektivní konkurenci.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818