Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stát připravuje zavedení dotací na elektromobily pro občany, čeká se jen na souhlas ministra

Stát připravuje zavedení dotací na elektromobily pro občany, čeká se jen na souhlas ministra

Ministerstvo životního prostředí zvažuje zavedení dotací na pořízení elektrovozu pro občany. Na konferenci zpravodajského serveru INFO.CZ věnované klimatické změně to řekl Pavel Zámyslický, vedoucí programu energetiky a ochrany klimatu Ministerstva životního prostředí (MŽP). V současné době jsou dotace na elektromobily přístupné jen podnikatelům a obcím.

Českou republiku v příštích letech čeká rozvoj elektromobility a vláda chce jít tomuto trendu naproti. Ministerstvo životního prostředí proto pracuje na zavedení dotací na elektromobily pro občany. V současnosti přitom o státní podporu mohou žádat jen podnikatelé či obce.

„Uvažujeme i o zavedení tohoto programu pro občany. Nejspíše by se nejednalo o úplně masivní program, ale chtěli bychom jej vytvořit a pokrýt tak všechny segmenty,“ uvedl na klimatické konferenci zpravodajského serveru INFO.CZ Pavel Zámyslický z MŽP.

Zámyslický dodal, že pokud tento plán nalezne oficiální podporu u ministra, mohl by být spuštěn ještě letos, případně příští rok. Peníze na něj údajně jsou, dotace by byly financovány z prodeje emisních povolenek.

Podle nedávného průzkumu poradenské společnosti EY je vysoká pořizovací cena hlavním argumentem, který Čechy od nákupu elektrovozu odradí. Další překážky pak představuje i omezený dojezd a dostupnost nabíjecích stanic. 

Všechny tyto překážky by ale měly v příštích letech vymizet, na což reagují zařazováním elektrovozů do svých portfolií i automobilky. Třeba mladoboleslavská Škoda Auto chce do roku 2025 nabízet deset vozů v elektrifikované verzi.

V České republice bylo loni zaregistrováno 271 tisíc nových vozů. Elektromobily a hybridy zaznamenaly sice z hlediska typu pohonu nejstrmější nárůst, nicméně na celkových číslech se podílejí zatím asi jedním procentem. Elektromobilů bylo zaregistrováno 307, hybridů 2826.

Celosvětově se však loni prodalo přes milion elektromobilů, uvádí data Mezinárodní agentury pro energii. Agentura odhaduje, že do roku 2030 bude v provozu 125 milionů elektromobilů, pokud se politici větší měrou zasadí o plnění globálních cílů v ochraně klimatu, může tento počet vzrůst až na 220 milionů.

Všechny eventy INFO.CZ a další podrobnosti naleznete ZDE

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1