Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Volkswagen vstupuje do spolujízdy v elektřině, z evropských měst chce vytlačit milion vozů

Volkswagen vstupuje do spolujízdy v elektřině, z evropských měst chce vytlačit milion vozů

Startupová společnost MOIA, která patří podobně jako česká Škoda do německého koncernu Volkswagen, plánuje z evropských a amerických metropolí dostat v příštích několika letech až milion automobilů. Chce je nahradit službou hromadné sdílené dopravy, která funguje na ekologický pohon. MOIA v pondělí na berlínské konferenci Disrupt poprvé představila elektrické minibusy, kterým bude podle ní patřit budoucnost městské dopravy.

Budoucnost městské dopravy patří elektrickým minibusům, které budou lidé již během příštích pár let moci začít využívat pro spolujízdu. Alespoň na to sází startup MOIA, který je plně vlastněný německým koncernem Volkswagen. 

„Naši iniciativu jsme založili před rokem v Londýně s tím, že jsme chtěli přinést řešení typických dopravních problémů pro současné metropole – dopravní zácpy, hluk, znečištění či nedostatek místa,“ uvedl na konferenci Disrupt Ole Harms, výkonný ředitel firmy MOIA. „Už příští rok pak budeme připraveni naši službu pro městskou spolujízdu spustit v Hamburgu a vykročit k tomu, abychom v hlavních evropských a amerických městech snížili počet automobilů do roku 2025 o milion,“ dodal Harms.

Systém bude fungovat pomocí aplikace pro mobilní telefony, skrze kterou si zákazník sdílený dopravní automobil zamluví, přivolá a zaplatí. Na pozadí aplikace pak poběží sofistikovaný systém, který bude konstantně propočítávat nejvhodnější trasy jízdy pro každý vůz tak, aby nalezl optimální trasu a využil vůz co nejefektivněji. 

Automobil, který startupová společnost vyvinula, je plně elektrický a cestujícím nabídne vysokou uživatelskou přívětivost včetně wifi, stmívatelných světel či usb portů. „Automobil představuje naprostý komfort, už nyní však pracujeme i na budoucích verzích,“ řekl v Berlíně provozní ředitel společnosti MOIA Robert Henrich.

Standardní dojezd elektrického vozu je 300 kilometrů, pak je třeba baterii znovu nabít. Aby se dostala na 80 procent své kapacity, však trvá jen něco přes půl hodiny, uvedla společnost. „Jsme velmi hrdí, že se nám podařilo vyrobit automobil, který je uzpůsobený městským podmínkám, jenom za deset měsíců,“ dodal Eckhard Scholz z divize komerčních vozidel společnosti Volkswagen.

Společnost uvedla, že zahájí svůj provoz v Hamburgu na konci příštího roku, následně se rozšíří i do ostatních evropských měst, kde chce spolupracovat primárně s jednotlivými radnicemi. „Různé modely spolupráce jsou možné – můžeme spolupracovat jak s jednotlivými městy, tak i se soukromými subjekty,“ dodal Harms.

Volkswagen má nové vedení. Kdo je nejvyšší muž ve firmě Herbert Diess? Čtěte zde>>>

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1