Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zázračné přípravky do paliva: Opravdu snižují spotřebu a zvyšují výkon?

Zázračné přípravky do paliva: Opravdu snižují spotřebu a zvyšují výkon?

Náš speciální přípravek nahradí až čtyři běžné přípravky, sníží spotřebu na polovinu, zvýší výkon o 300 % a prodlouží život motoru o deset let. Samozřejmě jen když tomu uvěříte.

Kdo by nechtěl snížit spotřebu paliva? Účty za benzin hlídají firmy i řadoví motoristé. Kromě stylu jízdy nebo tlaku pneumatik se na nich možná mohou podepsat i různé chemické přípravky, které mají spotřebu snížit přímo v motoru. Některé z nich mají přinést úsporu tak neuvěřitelnou, že člověku s trochou technického rozhledu okamžitě zabliká kontrolka. K nám do redakce k tomu přišlo za celá léta jen pár dotazů, což považujeme za chvályhodnou vizitku soudnosti vás čtenářů – nedáte se jen tak oblafnout. Tím spíš nám vrtá hlavou, jak se takové věci dají vůbec prodávat a kdo je kupuje.

Raději než psychologii zákazníka ovšem studujeme fungování věci samotné, a to i když jde o paliva a přísady do nich. Od roku 2011 sledujeme kvalitu zimní nafty a dieselová aditiva, na jaře 2014 jsme prověřili vysokooktanový benzin, letos došlo na přípravek slibující tekutou „generálku“ motoru. Vždy jsme přitom vycházeli z toho, že slibovaný účinek přípravků nemůže odporovat fyzice ani chemii. Proto jsme všechny zkoušky svěřili akreditovaným laboratořím a požádali o názor některého z předních českých odborníků na ropnou chemii a tribotechniku.

Stejný postup dodržíme i dnes, kdy se podíváme na dva známé a na internetu často zmiňované přípravky pro úsporu paliva. Tablety Boogie Energy Pill, nedávno přejmenované na Much Better Fuel, a „olejíček“ Pro Engine Ultra. 

Svérázné začátky

Tablety Much Better Fuel (česky „mnohem lepší palivo“) dodává firma BEP Eco ze Slušovic. Má profesionálně udělané internetové stránky, na kterých je vše srozumitelně vysvětleno. Základem přípravku je dobře známý ferrocen, tedy složitá sloučenina železa a alicyklických uhlovodíků. V chemické literatuře je už dlouho popsáno, že při vysoké teplotě a dostatku kyslíku může fungovat jako katalyzátor usnadňující spalování uhlíkatých paliv – což je případ benzinu i nafty. Jestliže palivo shoří lépe, sníží se tvorba sazí i karbonu a teoreticky může velmi mírně klesnout i spotřeba. Potud vše v pořádku, i když je velká otázka, jak velkou změnu ferrocen přinese.

Celý text najdete na webu Auto.cz. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744