Každý vyvíjí chytrá auta, ale Apple je pozadu. V bodě, kde byl Google před třemi lety

Před několika měsíci se živě spekulovalo o snaze Applu představit vlastní automobil. Kalifornská společnost tak vstoupila do závodu, který dává vzniknout zcela novému odvětví automobilového průmyslu. Možná si v Applu mysleli, že s autem dokáží to samé, co se jeho inženýrům povedlo před deseti lety s mobilním telefonem, tedy způsobit naprostou revoluci a nastavit směr dalšího směřování celého odvětví. Loni v létě ovšem projekt a většina jeho ambicí zkrachovala.

Podle zákulisních spekulací dokonce armáda najatých konstruktérů přemýšlela, jestli by nebylo lepší nahradit klasická kola vozu sférickými, díky kterým by se auto bylo schopno otočit na místě. Ve hře bylo také úplně odstranění plynového pedálu. 

Tajný tým, který na elektromobilu pracoval, prošel reorganizací, dostal nové vedení a místo snahy o zkonstruování celého auta se začal zabývat možnostmi vývoje softwarových technologií, které by Apple posléze dodával zavedeným výrobcům. Tyto spekulace následně pro agenturu Bloomberg potvrdil i samotný šéf Applu Tim Cook.

Největší cenzoři jsou Facebook a Google. Český Seznam.cz se ovšem také chová alibisticky

V současné době stále probíhá nábor talentovaných inženýrů. Chytrými automobily se ale v současné době zabývá až 250 společností a startupů, konkurenční boj o potenciální zaměstnance je tím pádem obrovský. Například šéf Tesly Elon Musk už před časem prohlásil, že inženýři, které Apple Tesle přebral patřili k těm méně schopným.

V současné době jsou technologie Applu ve fázi testování. Společnost údajně provozuje program Palo Alto to Infinite Loop (PAIL), jehož účelem je doprava některých zaměstnanců z práce do jejich domovů. Tu zajišťují Lexusy, které by měly být vybaveny autonomními technologiemi. Utajený zdroj obeznámený se situací v Applu ovšem ochlazuje případné nadšení. Podle něj je totiž vývoj Applu zhruba ve stejném bodě, ve kterém byl konkurenční Google před třemi lety. V té době se testovací vozy Googlu potýkaly s nemalými problémy, které značně stěžovaly jeho provoz. Auto například mátly práce na silnici a při jízdě proti slunci mělo problém číst dopravní značky.

Občas u žadatelů o půjčku zkoumáme i jejich příspěvky na facebooku, říká finanční šéf Zonky Jiří Humhal

Podle zdroje, se kterým hovořili redaktoři webu Business Insider cílí Apple na trh sdílené dopravy. Založení vlastního konkurenta Uberu, který je v tomto oboru lídrem, ale zatím neplánuje. Pravděpodobnější možností je navázání spolupráce s jednou ze zavedených společností.

SDÍLET
sinfin.digital