Každý vyvíjí chytrá auta, ale Apple je pozadu. V bodě, kde byl Google před třemi lety

Michal Benatzky

Před několika měsíci se živě spekulovalo o snaze Applu představit vlastní automobil. Kalifornská společnost tak vstoupila do závodu, který dává vzniknout zcela novému odvětví automobilového průmyslu. Možná si v Applu mysleli, že s autem dokáží to samé, co se jeho inženýrům povedlo před deseti lety s mobilním telefonem, tedy způsobit naprostou revoluci a nastavit směr dalšího směřování celého odvětví. Loni v létě ovšem projekt a většina jeho ambicí zkrachovala.

Podle zákulisních spekulací dokonce armáda najatých konstruktérů přemýšlela, jestli by nebylo lepší nahradit klasická kola vozu sférickými, díky kterým by se auto bylo schopno otočit na místě. Ve hře bylo také úplně odstranění plynového pedálu. 

Tajný tým, který na elektromobilu pracoval, prošel reorganizací, dostal nové vedení a místo snahy o zkonstruování celého auta se začal zabývat možnostmi vývoje softwarových technologií, které by Apple posléze dodával zavedeným výrobcům. Tyto spekulace následně pro agenturu Bloomberg potvrdil i samotný šéf Applu Tim Cook.

Největší cenzoři jsou Facebook a Google. Český Seznam.cz se ovšem také chová alibisticky

sinfin.digital