Nové kamiony Elona Muska by měly přejet celou Českou republiku. Bez nabíjení

Nové elektrické tahače společnosti Tesla vizionáře Elona Muska by měly bez dobíjení přejet Českou republiku. Jak uvádí agentura Reuters, vozy by měly mít podle odhadů dojezd až 300 mil (480 kilometrů).

Elon Musk sice představí specifikace nových kamionů Semi až příští měsíc, již nyní se však množí spekulace. Podle výkonného ředitele logistické společnosti Ryder System Scotta Perryho by měl být dojezd tahačů bez nabití asi 200-300 mil. Tesla Motors by se tím zaměřila spíše na tahače, které by přepravovaly náklad po kratších trasách.

Současné dieselové kamiony mají dojezd bez natankování až tisíc mil (1600 kilometrů). Jenže Muskovi nevadí soustředit se na kratší tratě. Podle odhadu stratéga Sandeepa Kara je totiž až 30 procent celkových cest kamionů v USA do vzdálenosti 200 mil. „Pokud Musk bude schopný pokořit tuto hranici 200 mil, tak své tahače bude moci nazývat dálkovými a technicky bude mít pravdu,“ upozorňuje Kar.

Tesla překvapila analytiky. Její příjmy se více než zdvojnásobily

Automobilka Tesla, která se zatím soustředila na výrobu luxusních osobních vozů na elektrický pohon, spekulace odmítla potvrdit. „Politikou společnosti Tesla je nikdy nekomentovat spekulace, ať již pravdivé, či nepravdivé. Zpronevěření se této politice by bylo hloupé. Hloupé!“ uvedla.

Akcie automobilky Tesla zažívají v letošním roce prudký růst, od ledna letošního roku se zvýšily o 65 procent a firma se tak podle tržní kapitalizace zařadila mezi největší hráče v oboru.

Pokud se Muskův vstup do nákladní přepravy na silnicích ukáže jako životaschopný, je dost pravděpodobné, že akcie ještě dále posílí. Mezi logistickými společnostmi je totiž o projekt tahačů na elektrický pohon extrémní zájem. Firmy chtějí zefektivňovat své provozní náklady a snižovat emise, uzavírá agentura Reuters.

SDÍLET
sinfin.digital