Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Amazon dokončil obří akvizici. Za Whole Foods zaplatí přes 13 miliard dolarů

Amazon dokončil obří akvizici. Za Whole Foods zaplatí přes 13 miliard dolarů

Největší internetový prodejce na světě Amazon dokončil převzetí sítě kamenných obchodů se zdravou výživou Whole Foods. Obří akvizice v objemu 13.7 miliard dolarů (přes 300 miliard korun) znamená, že Amazon získal 465 kamenných obchodů v USA, Kanadě a Británii, i přístup k údajům o nákupních zvyklostech obyvatel míst, kde převažuje maloobchod. 

Amazon získal takový opěrný bod na trhu s potravinami, o jaký dlouhou dobu usiloval. Ode dneška snížil ceny široké škály výrobků, od avokáda a kapusty, přes vejce a máslo k rybám, hovězímu a kuřecímu masu. A organicky pěstované potraviny hodlá nabídnout se slevou klientům předplacené služby Amazon Prime.

Společnost Whole Foods bude své obchody nadále provozovat pod svou značkou. Generálním ředitelem řetězce zůstává jeho spoluzakladatel John Mackey. V některých obchodech firma instaluje nákupní boxy Amazonu.

Řetězec byl celé roky kritizován za vysoké ceny a i když otevřel sekci levnějších obchodů, nikdy se nezbavil nálepky supermarketu pro horních deset tisíc. Akcionáři už ho dlouhou dobu nutí, aby zastavil odliv zákazníků. Nyní si může vydechnout a jak uvedl John Mackey, díky inovačnímu přístupu Amazonu se může "z třídního šaška stát premiant".

Udržet s Amazonem krok se snaží i jeho rivalové. Kroger v několika městech testuje dodávky potravin objednané přes internet a Walmart se spojil s Googlem a nabídne službu Google asistent, s jejíž pomocí bude možné objednávat zboží pomocí hlasu. Amazon sice dominuje na webu, ale Walmart je americkou maloobchodní jedničkou, jejíž příjmy jsou v porovnání s Amazonem trojnásobné.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744