Banka navrhuje prohlášení úpadku. Společnost Veba chce uhradit ztrátu z minulých zisků | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Banka navrhuje prohlášení úpadku. Společnost Veba chce uhradit ztrátu z minulých zisků

Banka navrhuje prohlášení úpadku. Společnost Veba chce uhradit ztrátu z minulých zisků

Textilní společnost Veba Broumov, která nyní čelí insolvenčnímu řízení, chce loňskou ztrátu 144,5 milionu korun účetně uhradit z nerozdělených zisků minulých let. Po úhradě ztráty zůstane podniku na účtu nerozděleného zisku 247 milionů korun. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu, která by měla 20. června projednávat loňské výsledky a vypořádání ztráty. Veba patří s 800 zaměstnanci k největším českým textilkám, do insolvenčního řízení ji poslala 4. května banka Raiffeisenbank, u níž má podnik nesplacené úvěry 260 milionů korun.

Banka navrhuje prohlášení úpadku textilky. Veba návrh označila za nedůvodný. Hradecký krajský soud broumovskou společnost minulý týden vyzval, aby se k insolvenčnímu návrhu písemně vyjádřila a soudu předložila seznam svého majetku, seznam závazků a seznam zaměstnanců.

Bezprostředně po kroku Raiffeisenbank vedení Veby oznámilo, že do společnosti kapitálově vstoupí jako investor podnikatel Otakar Moťka. Podniku by měl poskytnout finanční injekci ve stovkách milionů korun, a pomoci tak překonat jeho problémy. Moťka v minulých dnech uvedl, že záchrana Veby by měla spočívat v její reorganizaci.

Kromě Raiffeisenbank se zatím do insolvenčního řízení přihlásily další tři subjekty s pohledávkami v součtu za 192.000 korun.

Do insolvenčního řízení v minulých dnech vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. Učinilo tak proto, že textilka je významný regionální zaměstnavatel a státní zastupitelství se chce podílet na zajištění spravedlivého průběhu insolvenčního řízení. V řízení má státní zástupce ze zákona přístup ke všem dokumentům a může se například odvolat proti rozhodnutí insolvenčního soudu.

Veba, jejímž hlavním produktem je takzvaný africký brokát, se do problémů dostala v letech 2015 a 2016, kdy kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit splátky úvěrů. Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se odbyt podniku do roku 2016 kvůli krizi v Africe propadl na 812 milionů korun. Za léta 2015 a 2016 Veba utrpěla souhrnnou ztrátu téměř 300 milionů korun. Loni tržby zvýšila na 894 milionů korun a vykázala ztrátu 144 milionů korun. Hlavními akcionáři Veby jsou prostřednictvím společnosti Incot nejvyšší manažeři podniku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.