Články odjinud

Banka navrhuje prohlášení úpadku. Společnost Veba chce uhradit ztrátu z minulých zisků

Banka navrhuje prohlášení úpadku. Společnost Veba chce uhradit ztrátu z minulých zisků

Textilní společnost Veba Broumov, která nyní čelí insolvenčnímu řízení, chce loňskou ztrátu 144,5 milionu korun účetně uhradit z nerozdělených zisků minulých let. Po úhradě ztráty zůstane podniku na účtu nerozděleného zisku 247 milionů korun. Vyplývá to z pozvánky na valnou hromadu, která by měla 20. června projednávat loňské výsledky a vypořádání ztráty. Veba patří s 800 zaměstnanci k největším českým textilkám, do insolvenčního řízení ji poslala 4. května banka Raiffeisenbank, u níž má podnik nesplacené úvěry 260 milionů korun.

Banka navrhuje prohlášení úpadku textilky. Veba návrh označila za nedůvodný. Hradecký krajský soud broumovskou společnost minulý týden vyzval, aby se k insolvenčnímu návrhu písemně vyjádřila a soudu předložila seznam svého majetku, seznam závazků a seznam zaměstnanců.

Bezprostředně po kroku Raiffeisenbank vedení Veby oznámilo, že do společnosti kapitálově vstoupí jako investor podnikatel Otakar Moťka. Podniku by měl poskytnout finanční injekci ve stovkách milionů korun, a pomoci tak překonat jeho problémy. Moťka v minulých dnech uvedl, že záchrana Veby by měla spočívat v její reorganizaci.

Kromě Raiffeisenbank se zatím do insolvenčního řízení přihlásily další tři subjekty s pohledávkami v součtu za 192.000 korun.

Do insolvenčního řízení v minulých dnech vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové. Učinilo tak proto, že textilka je významný regionální zaměstnavatel a státní zastupitelství se chce podílet na zajištění spravedlivého průběhu insolvenčního řízení. V řízení má státní zástupce ze zákona přístup ke všem dokumentům a může se například odvolat proti rozhodnutí insolvenčního soudu.

Veba, jejímž hlavním produktem je takzvaný africký brokát, se do problémů dostala v letech 2015 a 2016, kdy kvůli radikálnímu poklesu prodejů na svém hlavním africkém trhu nebyla schopna plně hradit splátky úvěrů. Z rekordních tržeb v roce 2014 ve výši 2,2 miliardy korun se odbyt podniku do roku 2016 kvůli krizi v Africe propadl na 812 milionů korun. Za léta 2015 a 2016 Veba utrpěla souhrnnou ztrátu téměř 300 milionů korun. Loni tržby zvýšila na 894 milionů korun a vykázala ztrátu 144 milionů korun. Hlavními akcionáři Veby jsou prostřednictvím společnosti Incot nejvyšší manažeři podniku.