Bezkontaktní kartu má téměř každý Čech. V Evropě jsme premianti, říká ředitel Mastercardu | info.cz

Články odjinud

Bezkontaktní kartu má téměř každý Čech. V Evropě jsme premianti, říká ředitel Mastercardu

Bezkontaktní platební kartu už vlastní téměř každý Čech, vyplývá z dat karetní společnosti Mastercard. „Z tohoto pohledu už je hotovo a není příliš kam růst. Osobně předpokládám, že v budoucnu je budou lidé používat stále častěji,“ říká pro INFO.CZ generální ředitel pro ČR, SR a Rakousko Miroslav Lukeš. Češi jsou navíc v používání bezkontaktních karet premianti, tato technologie je zde nejvíce rozšířená ze všech evropských zemí.

Češi potvrzují, že jsou technologičtí „hračičkové“ s nadšením pro inovace. Podle údajů společnosti Mastercard se v Česku letos zvýšil počet bezkontaktních transakcí o 28 procent a platební kartu vybavenou bezkontaktní technologií NFC vlastní už téměř každý Čech.

„Více než devět z deseti platebních karet v Česku už je bezkontaktních, čímž se řadíme na světovou špici,“ tvrdí analýza společnosti Mastercard. Podle podrobnějších statistik je ze všech 11.6 milionu platebních karet v Česku 93 procent bezkontaktních, v celé Evropě a v Rusku je přitom poměr bezkontaktní technologie u platebních karet jen 63procentní.

„Důvody, proč je tento fenomén v Česku rozšířený, jsou především dva,“ vysvětluje pro INFO.CZ ředitel Mastercard Miroslav Lukeš. „Češi mají rádi inovace, které jim zvyšují komfort a jsou bezpečné, a zároveň se s bankami podařilo vytvořit edukaci obchodníků a zákazníků v tom, jak ty karty přijímat a používat.“ Česko se navíc nemuselo vyrovnávat s jistou setrvačností a konzervativností tradičních platebních metod jako například sousední Rakousko.

Podle Lukeše již není v Česku z hlediska vydávání NFC karet kam růst. „Myslím, že už je hotovo, bezkontaktní kartu mají téměř všichni. Předpokládám, že nyní je lidé budou používat stále častěji, protože se už jimi dá platit za služby, jako je parkování, koupě lístku v MHD či na kulturních akcích,“ dodal Lukeš.

Podle ředitele Mastercardu se budou rovněž vyvíjet platby pomocí mobilního zařízení, které bude veřejnost brát zprvu jako doplněk, postupně se tento způsob však pro mnoho lidí stane hlavním nástrojem platby. „V budoucnu zde bude karetní platební systém, ale zda se bude prezentovat mobilem či plastovými kartami, si každý vybere podle toho, jaký přístup mu vyhovuje.“

Ostatně, Mastercard ve své studii předpokládá, že do roku 2020 bude až 62 procent nositelných zařízení – jako jsou chytré hodinky, náramky či klíčenky – obsahovat platební funkce.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud