Bitcoin zaútočil na hranici 20.000 dolarů. Jeho cena dnes raketově vzrostla | info.cz

Články odjinud

Bitcoin zaútočil na hranici 20.000 dolarů. Jeho cena dnes raketově vzrostla

Navzdory varováním některých analytiků cena kryptoměny Bitcoin raketově rostě. V podvečerních hodinách se kurz přiblížil hranici 20.000 dolarů, když dosáhl na 19.340 dolarů za jeden bitcoin. Poté se prudce propadnul pod 17.000 dolarů. 

Kurz nejrozšířenější kryptoměny ženou vzhůru očekávání spojená se vstupem bitcoinu na burzu CME. Nepůjde přímo o vstup měny, ale takzvaných futures kontraktů, které budou napojeny na kurz virtuální měny. V praxi to bude znamenat, že investoři budou moci sázet na kurz bitcoinu, aniž by jej museli vlastnit. Někteří ekonomové takový krok ovšem kritizují a upozorňují, že vstup na burzu je uspěchaný.

„Tohle je iracionální veselí,“ řekl dnes v rozhovoru pro Bloomberg TV John Davies z vedení Royal Bank of Scotland. Na burce CME by se futures kontrakty měly objevit už 18. prosince. Ještě předtím zamíří pravděpodobně na poněkud marginální burzu CGM.

Analytici se zatím nedokážou shodnout, zda se kurz po obchodování futures propadne či vzroste. Je pravděpodobné, že velká část trhu může sázet na pokles ceny bitcoinu, což by cenu skutečně mohlo ovlivnit. Virtuální měna ovšem v uplynulých měsících ukázala, že pro ní zaběhaná pravidla neplatí.

Začátkem roku činila hodnota bitcoinu 1000 dolarů, od té doby s občasnými výraznými výkyvy zaznamenává jeden rekord za druhým. Podle společnosti CMC Markets má vzestup bitcoinu všechny příznaky bubliny. "Neexistuje ale způsob, jak poznat, kdy bublina praskne," řekla firma serveru BBC.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud