Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ceny pohonných hmot v Česku opět vzrostly, zvyšují se již šestý týden v řadě

Ceny pohonných hmot v Česku opět vzrostly, zvyšují se již šestý týden v řadě

Průměrné ceny pohonných hmot v České republice opět vzrostly. Benzin Natural 95 od minulého týdne zdražil o 16 haléřů na 31,34 koruny za litr. Průměrná cena nafty stoupla o 17 haléřů na 30,38 Kč. Paliva v Česku zdražují již šestý týden v řadě, vyšplhaly se na úroveň cen z loňského března.

Nejvyšší ceny platí i nadále motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 32,25 koruny, nafta na 31,30 Kč/l. V žádném jiném kraji se průměrná cena benzinu přes 32 korun nedostala a také diesel nikde jinde nestojí více než 31 korun.

Naopak nejlevněji se tankuje na jihu Čech. Průměrná cena benzinu v Jihočeském kraji je 30,94 Kč za litr, naftu zde řidiči natankují v průměru za 29,92 koruny za litr. Méně než 30 korun zaplatí za litr nafty ještě v Královéhradeckém a Ústeckém kraji.

Podle analytiků bude zdražování pohonných hmot pokračovat i v následujícím týdnu. „Bude však výrazně pozvolnější než v uplynulých týdnech. Aktuálně českým řidičům nejvíce škodí vývoj kurzu koruny vůči dolaru. Jen za uplynulý týden koruna oslabila o dvě procenta, což navyšuje náklady čerpacích stanic na pořízení vstupních surovin,“ uvedl analytik společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Benzin a nafta se na komoditní burze v Rotterdamu obchodují v dolarech. Slabší koruna je proto při přepočtu na českou měnu prodražuje.

Cena ropy Brent, ze které se pohonné hmoty vyrábějí, se stále pohybuje nejvýše od konce roku 2014. V té době stál litr benzinu průměrně 35,20 Kč. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka je tak do léta prostor pro další zdražování. „Ceny by se mohly zvednout až o 30 haléřů,“ podotkl Tomčiak. Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda nevylučuje, že by do prázdnin mohl benzin zdražit až do pásma od 34,60 do 34,80 Kč.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744