Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká Energo-Pro znovu nakupovala v Gruzii. Díky obchodu za 200 milionů dodává elektřinu na 85 % země

Česká Energo-Pro znovu nakupovala v Gruzii. Díky obchodu za 200 milionů dodává elektřinu na 85 % země

Česká soukromá energetická společnost Energo-Pro koupila v Gruzii za 200 milionů korun distribuční firmu Kakheti Energy Distribution (KED). V zemi tak rozšířila svou distribuční síť a nově dodává elektřinu na 85 procentech území Gruzie. Dalších 200 milionu korun plánuje Energo-Pro investovat do modernizace sítě. Napsal to dnes server IHNED.cz.

Ještě před dvěma roky chtěl majitel Energo-Pro Jaromír Tesař gruzínská aktiva prodat, tehdy se spekulovalo o ceně jedna miliarda dolarů (téměř 22 miliard Kč). Nyní ale jeho firma koupila společnost KED v dražbě, původním vlastníkem byl litevský koncern Achemos Grupe. Firma KED byla od roku 2011 v insolvenci, Energo-Pro ji koupila očištěnou od dluhů.

Server píše, že po akvizicí získala Energo-Pro v Gruzii dalších 200.000 odběratelů. Celkem tak dodává pro 1,2 milionu zákazníků a ovládá distribuční síť v celé Gruzii vyjma hlavního města Tbilisi.

Investice 200 milionů korun bude směřovat do modernizace sítí, protože hlavním problémem společnosti KED byly až pětinové ztráty elektřiny v síti, řekl serveru výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa. Důvodem, proč česká firma v Gruzii nakonec zůstává, je podle něj zlepšení regulatorních podmínek.

Energo-Pro vstoupila na gruzínský trh v roce 2007. Vedle distribuční soustavy zde česká firma provozuje 15 vodních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 482 megawattů a také plynovou elektrárnu o výkonu 110 megawattů. Tyto zdroje ročně pokryjí zhruba pětinu celkové spotřeby země.

Vedle Gruzie působí Energo-Pro v Česku, Turecku, Bulharsku a Slovinsku. Od roku 2002, kdy koupila první vodní elektrárny v Bulharsku, jich získala více než tři desítky. V Bulharsku, kde také vlastní distribuční společnost, vede proti státu mezinárodní arbitráž. I přesto tam podala nabídku na distribuční firmu, kterou prodává český ČEZ.

Energo-Pro vlastní od roku 2014 také slovinského výrobce turbín Litostroj, spolu s ním získala inženýrskou firmu ČKD Blansko Engineering. V Turecku nyní firma staví dvě velké vodní elektrárny Alpaslan-2 a Karakurt, buduje tam i novou továrnu na výrobu turbín v Ankaře. Při započtení všech akvizic a plánů investuje Energo-Pro v Turecku více než 20 miliard korun.

Energo-Pro loni vykázala konsolidované tržby téměř 24 miliard korun a provozní zisk před odpisy 4,6 miliardy Kč.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744