České banky za sebou mají rekordní rok. Může za to hlavně hlad po úvěrech na bydlení | info.cz

Články odjinud

České banky za sebou mají rekordní rok. Může za to hlavně hlad po úvěrech na bydlení

Tuzemské banky mají za sebou nejvýnosnější obchodní rok v historii. Podle předběžných statistik regulátora si loni vydělaly 72,9 miliardy korun. V roce 2016 sice domácí banky inkasovaly ještě o zhruba půlmiliardu více, tehdejší čísla ale vylepšila mimořádná, takřka pětimiliardová injekce z prodeje podílů v kartové společnosti VISA.

Bankám tak loni nezabránily v nárůstu byznysu úrokové sazby poblíž svého historického minima. Důvodem byl v první řadě hlad domácností po úvěrech na bydlení.

„Nízké úrokové sazby sice bankám snížily úrokovou marži, ale na druhé straně výrazně pomohly zvýšit zájem o hypotéky a další úvěry,“ uvádí ekonom BH Securities Martin Vlček. Navzdory loňským snahám ČNB o utažení hypotečního trhu tak domácnosti v loňském roce nabraly nové úvěry na bydlení za 346 miliard korun, tedy nejvíce v historii. „Pro banky jde o rozhodující druh úvěrů, který táhne byznys celého sektoru,“ připomíná hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek.

Rekordně lidé loni nabrali i spotřebitelských půjček, a to za bezmála 120 miliard korun. „Bankovní byznys těžil rovněž z rostoucího zájmu firem o zajištění proti výkyvům kurzu koruny v souvislosti s loňským uvolněním české měny,“ dodává analytik Consequ Michal Stupavský. Lepší platební kázeň dlužníků pak umožnila tvořit nižší rezervy pro případy ztrát.

Více na E15.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud