Články odjinud

České dráhy nabízejí nejlepší jídlo v Evropě. Oblibu si získaly i mezi „baťůžkáři“

České dráhy nabízejí nejlepší jídlo v Evropě. Oblibu si získaly i mezi „baťůžkáři“

Britská společnost Loco2 srovnala celkem 16 železničních dopravců z celé Evropy a sledovala u nich hned 12 kategorií. České dráhy uspěly hned ve třech z nich – zvítězily v kategorii Jídlo a bronzovou příčku získaly za cestování "baťůžkářů" a za nabídku cestování pro dvojice/páry. 

Společnost Loco2 založili v roce 2012 sourozenci Jamie a Kate Andrews. Chtěli hlavně zjednodušit odbavení cestujících a umožnit jim co nejjednodušší a nejpříjemnější cestování po kolejích. Velké vlakové srovnání (The Great Train Comparison), za nímž stojí tato společnost, má za cíl upozornit na celou řadu benefitů, které jízda vlakem přináší a o kterých třeba řada cestujících po Evropě ani netuší. Dalším důležitým záměrem srovnání je také motivovat cestující k jízdě vlakem a minimalizovat škody na životním prostředí.

Železniční společnosti, které byly podrobeny srovnání, musely splnit dvě základní kritéria - provozovat vysokorychlostní vlaky na dlouhé vzdálenosti a to alespoň na 400 kilometrů. Tato kritéria splnilo 16 železnic z celé Evropy, včetně například německého dopravce Deutsche Bahn nebo Českých drah.

A protože každý cestující má pro cestu vlakem jiné požadavky a potřeby, odpovídaly tomu i jednotlivé kategorie, kterých bylo celkem 12. Průzkum se zaměřil na zákazníky, kteří cestují za byznysem, rodiny s dětmi, cestující s batohem, hendikepované, zákazníky cestující s domácími mazlíčky, cyklisty, zákazníky cestující za zimními sporty a páry. V dalších kategoriích byla sledována kvalita a cenová dostupnost jídla nabízeného ve vlacích, tiché vozy a klidné zázemí ve vlaku, oblast životního prostředí a v neposlední řadě také rychlost.

První místo pro kvalitní a cenově dostupné jídlo ve vlacích

Jídelní vozy mají na železnici bohatou tradici a kvalita podávaného jídla, navíc v příjemném prostředí, se neustále zlepšuje. Navštívit vlakový vůz a vybrat si z jídelního lístku chutné jídlo připravené z kvalitních surovin si zvyklo stále více cestujících. České dráhy zaznamenaly v poslední době zvýšený zájem o tyto gastronomické služby a tak možná nepřekvapí, že v kategorii jídlo byly mezi dalšími srovnávanými železničními dopravci nejlepší a porazily švýcarského a německého konkurenta.

„Na pestré a kvalitní nabídce gastronomických služeb ve vlacích Českých drah kontinuálně pracujeme a jsme rádi, že si na dobré jídlo za přiměřenou cenu zvykli i naši zákazníci. V jídelních vozech našich vlaků nabízíme jak klasická česká jídla, jako je třeba svíčková, smažený řízek nebo buchtičky se šodó, tak i mezinárodní kuchyni. Vše v té nejlepší kvalitě. Jídelní lístky pravidelně obměňujeme a letošní rok, kdy si připomínáme výročí vzniku Československé republiky, si mohou cestující vlaky Českých drah pochutnat i na speciálním menu připraveném právě k této příležitosti,“ říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti České dráhy a.s. Pavel Krtek.

Cestování s batohem a v páru

Jedna z kategorií, ve které se České dráhy umístily na třetí příčce, se zaměřuje na cestování tzv. baťůžkářů. Přestože se taková kategorie může na první pohled zdát jako příliš specifická, není tomu tak. Zejména mladí lidé ve věku zhruba do 25 let cestují vlakem po Evropě velmi často a pro železniční dopravce jsou důležitými zákazníky. Vlaky Českých drah byly těmito „baťůžkáři“ oceněny pro jejich pohodlí a možnost si třeba po náročné noci pohodlně odpočinout. První místo obsadily německé a druhé místo švýcarské železnice.

Bronzová příčka připadla Českým drahám také v kategorii zaměřené na cestování párů. Přestože se Česká republika prozatím neřadí mezi země, jako je třeba Rakousko nebo Švýcarsko (držitelé zlaté a stříbrné příčky této kategorie), kam by lidé vyráželi prvoplánově za romantikou, cestující v páru oceňují vlaky Českých drah z řady důvodů. Na rozdíl od většiny západních železnic nabízí soukromí v prostorném kupé a lákavou nabídku jídelních vozů, ať už z hlediska gastronomie, nebo příjemného prostředí.

Získání ocenění v tak silné konkurenci je velkým pozitivem, národní dopravce ale pokračuje v dalším zatraktivňování služeb pro cestující. To potvrzuje i Pavel Krtek: „Cestování po železnici je stále populárnější, výrazný nárůst zaznamenávají České dráhy každý rok. Našim zákazníkům chceme nabídnout stále lepší služby, nakupujeme nové moderní vozy a uvádíme do provozu řadu služeb, které usnadní a zpříjemní cestování našimi vlaky. Zmínit mohu třeba stále oblíbenější e-shop Českých drah, aplikaci Můj vlak nebo virtuální In-kartu.“

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud