Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České dráhy nabízejí nejlepší jídlo v Evropě. Oblibu si získaly i mezi „baťůžkáři“

České dráhy nabízejí nejlepší jídlo v Evropě. Oblibu si získaly i mezi „baťůžkáři“

Britská společnost Loco2 srovnala celkem 16 železničních dopravců z celé Evropy a sledovala u nich hned 12 kategorií. České dráhy uspěly hned ve třech z nich – zvítězily v kategorii Jídlo a bronzovou příčku získaly za cestování "baťůžkářů" a za nabídku cestování pro dvojice/páry. 

Společnost Loco2 založili v roce 2012 sourozenci Jamie a Kate Andrews. Chtěli hlavně zjednodušit odbavení cestujících a umožnit jim co nejjednodušší a nejpříjemnější cestování po kolejích. Velké vlakové srovnání (The Great Train Comparison), za nímž stojí tato společnost, má za cíl upozornit na celou řadu benefitů, které jízda vlakem přináší a o kterých třeba řada cestujících po Evropě ani netuší. Dalším důležitým záměrem srovnání je také motivovat cestující k jízdě vlakem a minimalizovat škody na životním prostředí.

Železniční společnosti, které byly podrobeny srovnání, musely splnit dvě základní kritéria - provozovat vysokorychlostní vlaky na dlouhé vzdálenosti a to alespoň na 400 kilometrů. Tato kritéria splnilo 16 železnic z celé Evropy, včetně například německého dopravce Deutsche Bahn nebo Českých drah.

A protože každý cestující má pro cestu vlakem jiné požadavky a potřeby, odpovídaly tomu i jednotlivé kategorie, kterých bylo celkem 12. Průzkum se zaměřil na zákazníky, kteří cestují za byznysem, rodiny s dětmi, cestující s batohem, hendikepované, zákazníky cestující s domácími mazlíčky, cyklisty, zákazníky cestující za zimními sporty a páry. V dalších kategoriích byla sledována kvalita a cenová dostupnost jídla nabízeného ve vlacích, tiché vozy a klidné zázemí ve vlaku, oblast životního prostředí a v neposlední řadě také rychlost.

První místo pro kvalitní a cenově dostupné jídlo ve vlacích

Jídelní vozy mají na železnici bohatou tradici a kvalita podávaného jídla, navíc v příjemném prostředí, se neustále zlepšuje. Navštívit vlakový vůz a vybrat si z jídelního lístku chutné jídlo připravené z kvalitních surovin si zvyklo stále více cestujících. České dráhy zaznamenaly v poslední době zvýšený zájem o tyto gastronomické služby a tak možná nepřekvapí, že v kategorii jídlo byly mezi dalšími srovnávanými železničními dopravci nejlepší a porazily švýcarského a německého konkurenta.

„Na pestré a kvalitní nabídce gastronomických služeb ve vlacích Českých drah kontinuálně pracujeme a jsme rádi, že si na dobré jídlo za přiměřenou cenu zvykli i naši zákazníci. V jídelních vozech našich vlaků nabízíme jak klasická česká jídla, jako je třeba svíčková, smažený řízek nebo buchtičky se šodó, tak i mezinárodní kuchyni. Vše v té nejlepší kvalitě. Jídelní lístky pravidelně obměňujeme a letošní rok, kdy si připomínáme výročí vzniku Československé republiky, si mohou cestující vlaky Českých drah pochutnat i na speciálním menu připraveném právě k této příležitosti,“ říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti České dráhy a.s. Pavel Krtek.

Cestování s batohem a v páru

Jedna z kategorií, ve které se České dráhy umístily na třetí příčce, se zaměřuje na cestování tzv. baťůžkářů. Přestože se taková kategorie může na první pohled zdát jako příliš specifická, není tomu tak. Zejména mladí lidé ve věku zhruba do 25 let cestují vlakem po Evropě velmi často a pro železniční dopravce jsou důležitými zákazníky. Vlaky Českých drah byly těmito „baťůžkáři“ oceněny pro jejich pohodlí a možnost si třeba po náročné noci pohodlně odpočinout. První místo obsadily německé a druhé místo švýcarské železnice.

Bronzová příčka připadla Českým drahám také v kategorii zaměřené na cestování párů. Přestože se Česká republika prozatím neřadí mezi země, jako je třeba Rakousko nebo Švýcarsko (držitelé zlaté a stříbrné příčky této kategorie), kam by lidé vyráželi prvoplánově za romantikou, cestující v páru oceňují vlaky Českých drah z řady důvodů. Na rozdíl od většiny západních železnic nabízí soukromí v prostorném kupé a lákavou nabídku jídelních vozů, ať už z hlediska gastronomie, nebo příjemného prostředí.

Získání ocenění v tak silné konkurenci je velkým pozitivem, národní dopravce ale pokračuje v dalším zatraktivňování služeb pro cestující. To potvrzuje i Pavel Krtek: „Cestování po železnici je stále populárnější, výrazný nárůst zaznamenávají České dráhy každý rok. Našim zákazníkům chceme nabídnout stále lepší služby, nakupujeme nové moderní vozy a uvádíme do provozu řadu služeb, které usnadní a zpříjemní cestování našimi vlaky. Zmínit mohu třeba stále oblíbenější e-shop Českých drah, aplikaci Můj vlak nebo virtuální In-kartu.“

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232