Chaos v Evropě: Spadla síť platebních karet Visa, transakce hlásí chybu i v Česku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chaos v Evropě: Spadla síť platebních karet Visa, transakce hlásí chybu i v Česku

Chaos v Evropě: Spadla síť platebních karet Visa, transakce hlásí chybu i v Česku

Síť společnosti Visa zasáhly masivní výpadky napříč Velkou Británií a Evropou. Platby v řadě míst v tuto chvíli nefungují, terminály je odmítají.  Problémy se objevují i v České republice. Firma už problémy potvrdila a řekla, že na jejich odstranění pracuje. Část plateb už podle některých uživatelů začala znovu procházet.

Rozsah problémů zatím není známý, na twitteru si ale na problémy s placením v obchodech nebo na benzinových pumpách stěžují klienti z různých zemí Evropy. „Registrujeme, že neproběhla dvě procenta transakcí, které naši klienti dnes odpoledne provedli kartami VISA,“ řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Visa ve svém prohlášení uvedla, že některé platby kartou Visa momentálně nejsou v některých místech Evropy možné. Společnosti Paymentsense, která poskytuje obchodní služby pro víc než 60 tisíc společností v Velké Británii a Irsku na sociální sítě napsala, že jí Visa informovala, že má problémy s autorizací plateb od 14:36 hodin místního času. V posledních minutách už ale podle ní začaly platby znovu procházet.

Mluvčí společnosti Marks & Spencer pak uvedl, že v jejích obchodech v tuto chvíli není vůbec možné karty Visa přijímat. Banky Barclays a Bank of Ireland vybídly své zákazníky, aby si vybírali hotovost v bankomatech, na ty současný výpadek vliv nemá.

Obchodní řetězec Tesco informoval, že jejich terminály přijímají čipové karty, problémy nastávají jen u bezkontaktních plateb. Mastercard se s žádnými výpadky nepotýká

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.