Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chaos v Evropě: Spadla síť platebních karet Visa, transakce hlásí chybu i v Česku

Chaos v Evropě: Spadla síť platebních karet Visa, transakce hlásí chybu i v Česku

Síť společnosti Visa zasáhly masivní výpadky napříč Velkou Británií a Evropou. Platby v řadě míst v tuto chvíli nefungují, terminály je odmítají.  Problémy se objevují i v České republice. Firma už problémy potvrdila a řekla, že na jejich odstranění pracuje. Část plateb už podle některých uživatelů začala znovu procházet.

Rozsah problémů zatím není známý, na twitteru si ale na problémy s placením v obchodech nebo na benzinových pumpách stěžují klienti z různých zemí Evropy. „Registrujeme, že neproběhla dvě procenta transakcí, které naši klienti dnes odpoledne provedli kartami VISA,“ řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Visa ve svém prohlášení uvedla, že některé platby kartou Visa momentálně nejsou v některých místech Evropy možné. Společnosti Paymentsense, která poskytuje obchodní služby pro víc než 60 tisíc společností v Velké Británii a Irsku na sociální sítě napsala, že jí Visa informovala, že má problémy s autorizací plateb od 14:36 hodin místního času. V posledních minutách už ale podle ní začaly platby znovu procházet.

Mluvčí společnosti Marks & Spencer pak uvedl, že v jejích obchodech v tuto chvíli není vůbec možné karty Visa přijímat. Banky Barclays a Bank of Ireland vybídly své zákazníky, aby si vybírali hotovost v bankomatech, na ty současný výpadek vliv nemá.

Obchodní řetězec Tesco informoval, že jejich terminály přijímají čipové karty, problémy nastávají jen u bezkontaktních plateb. Mastercard se s žádnými výpadky nepotýká

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1