Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínská špionáž ji nepoložila. Česká firma ustála pokus o nepřátelské převzetí a plánuje expanzi

Čínská špionáž ji nepoložila. Česká firma ustála pokus o nepřátelské převzetí a plánuje expanzi

Pokus o nepřátelské převzetí firmu HE3DA nepoložil. Česká společnost zabývající se aplikovaným výzkumem a vývojem bateriových technologií naopak oznámila plán expanze do USA. Ve Spojených státech chce do roku 2021 vybudovat továrnu, fungovat má v Nevadě. 


Závod by měl mít roční kapacitu přes 1,2 milionu vyrobených baterií za rok. HE3DA ale na americký trh nakročila již teď, když se vůbec poprvé představila na letošním veletrhu CES (Consumer Technology Association) v Las Vegas.

O její produkty byl údajně značný zájem. „Žijeme v éře baterií. Zájem je logický,“ řekl konstruktér a a ředitel firmy Jan Procházka. Kromě tekutého elektrolytu, lithia a několika dalších kovů by její baterie neměla obsahovat v podstatě žádné jiné materiály. Zmizely například všechny hořlavé organické látky a plasty, které jsou pro výrobu normálních baterií potřebné.

Společnost už dříve vyvinula novou konstrukci lithiových článků , které umožňují výrobu robustních článků procesem lisování prášku.  Projekt ovšem zaujal také čínské firmy, s jednou z nich dokonce HE3DA uzavřela partnerství. Spolupráce se ale vyvinula z českého pohledu nežádoucím směrem. (O případu jsme psali ZDE).

Další zprávy z webu E15.cz čtěte ZDE >>> 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1