Články odjinud

Cla jako otěže nad automobilkami. Trump jimi nově hrozí i BMW

Cla jako otěže nad automobilkami. Trump jimi nově hrozí i BMW

Budoucí americký prezident varoval, že uvalí dovozní clo ve výši 35 procent na auta, která hodlá německá firma vyrábět v nové továrně v Mexiku a exportovat do Spojených států. V rozhovoru s německým listem Bild taky prohlásil, že pro BMW by bylo „mnohem lepší“, kdyby nový závod postavilo v USA.

Vysokými cly na dovoz z Mexika Trump nehrozí poprvé. V minulosti už jimi korigoval chutě amerických automobilek, které raději od plánů vyrábět v Mexiku ustoupily a investovaly v USA, ale zacílil s nimi i na japonskou Toyotu. Teď přichází na řadu německý výrobce.

„BMW bych vzkázal, že pokud staví továrnu v Mexiku a plánuje prodávat auta do Spojených států, může na to bez 35procentního cla zapomenout.“
Donald Trump

Mluvčí německé automobilky uvedla, že továrna v mexickém městě San Luis Potosi bude od roku 2019 vyrábět BMW řady 3 pro světový trh a bude rozšířením stávajících výrobních kapacit pro produkci těchto vozů v Německu a Číně. Upozornila, že ve Spojených státech BMW přímo i nepřímo zaměstnává téměř 70 tisíc lidí.

Například americkou automobilku Ford Motor už Trumpův tlak před několika týdny přinutil zrušit plán na výstavbu nové mexické továrny na výrobu malých vozů. Automobilka BMW podle serveru BBC již před týdnem uvedla, že navzdory Trumpovu negativnímu přístupu k dovozu aut do USA nehodlá své plány na novou továrnu v Mexiku měnit.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud