Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další dotační průšvih na obzoru. Evropská komise hrozí Česku skoro miliardovou pokutou

Další dotační průšvih na obzoru. Evropská komise hrozí Česku skoro miliardovou pokutou

Dvaadvacet milionů korun za dotační průšvih kolem Agrofertu není jediným „dotačním průšvihem“, za který Česko bude muset zřejmě platit pokuty. Podle serveru Echo24 nám hrozí sankce přesahující 800 milionů korun. 

Server uvádí, že Evropská komise chce Česko potrestat za špatnou kontrolu přesunů zvířat a jejich registraci. Ministerstvo zemědělství kvůli tomu podalo žalobu, komise ale české argumenty odmítla. V únoru je Česko předložilo znovu a teď čeká na konečné rozhodnutí.

„Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí připravilo v této věci žalobu, ve které rozporuje právní výklad Evropské komise. Žaloba byla podána na konci loňského srpna. Návazně zaslala v listopadu Evropská komise žalobní odpověď, na kterou Česká republika reagovala letos v únoru replikou,“ uvedla pro server Echo24 Markéta Ježková z ministerstva zemědělství.

K nedodržování dotačních pravidel údajně došlo mezi roky 2010 a 2013. Komise po Česku požaduje vrátit částku přesahující 30 milionů euro (cca 810 milionů korun).

Podle serveru není známo, v jakých zemědělských podnicích bruselští úředníci objevili nepořádek. K dispozici jsou ale údaje o ploše, na níž chybující firmy hospodaří. Echo24 uvádí, že existuje velká pravděpodobnost, že jeden z podniků patří do holdingu Agrofert, v podezření prý je Zemědělská společnost Luže na Vysočině. Na přímý dotaz, zda se jedná o firmu spadající pod holding Agrofert, to údajně nevyloučil ani ministr zemědělství Marian Jurečka.