Dlouhý obhajuje polistopadový vývoj: Bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dlouhý obhajuje polistopadový vývoj: Bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci

Dlouhý obhajuje polistopadový vývoj: Bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, vyzval během oslav 25 let historie komory, aby nebyl zpochybňován polistopadový vývoj. Vyslovil se též proti zavedení sektorové daně či dramatickému zvyšování minimální mzdy. 

"Základní stavební kameny polistopadových změn byly i pro následný úspěch českých podnikatelů rozhodující. Bez lidské svobody by nebylo svobodného podnikání a bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci," uvedl Dlouhý.

České ekonomice podle něj neprospějí sektorové daně, rušení karenční lhůty ani další dramatické navyšování minimální mzdy. "Ani další komplikování pracovněprávních vztahů v zákoníku práce nebo brzdění příchodu pracovníků ze zahraničí. A už vůbec nám neprospějí nápady na referenda o vystoupení z EU," zdůraznil. "Ne ve všem si rozumíme, ale velmi si vážíme tahu na branku vaší vlády," řekl Dlouhý přítomnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).

Státní správě Dlouhý vytkl, že zřídila komoru pro podporu podnikatelů, ale za peníze daňových poplatků nyní buduje regionální sítě státních agentur se stovkami úředníků, jednou na podporu exportu, podruhé na poradenství. V řadě případu by přitom bylo podle něj levnější a efektivnější, kdyby stát využíval rozsáhlou komorovou celorepublikovou kontaktní síť, kterou podnikatelé z velké části financují ze svých peněz.

Dlouhý se pozastavil nad tím, že stát agendu, pro kterou Hospodářskou komoru zřídil, za peníze daňových poplatníků přenáší na nově zřízené pobočky agentur CzechTrade, CzechInvest a dalších státních úřadů. Připomněl, že Hospodářská komora podnikatelům je v regionech dostupná v 68 jejích pobočkách.

Upozornil dále na to, že v příštích 25 letech se kontinuálně změní struktura ekonomiky. Kvůli trhu práce bude muset Česko přehodnotit mimo jiné pohled na školství. Nutností se stane celoživotní vzdělávání, nezbytná bude digitální a finanční gramotnost. Výzkum a vývoj se stane neoddělitelnou součástí podnikání, dodal.

Dlouhý varoval před ochranářskými, protekcionistickými opatřeními starých členských zemí EU, které směřují k omezení volného obchodu. "Jsem rád, že současná vláda v tomto bodu zachovává jasné stanovisko," podotkl.

Hospodářská komora je s 15.000 členů největším zástupcem podnikatelů v Česku. Je nezávislá na vládě a financují ji sami podnikatelé.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.