Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dlouhý obhajuje polistopadový vývoj: Bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci

Dlouhý obhajuje polistopadový vývoj: Bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory, vyzval během oslav 25 let historie komory, aby nebyl zpochybňován polistopadový vývoj. Vyslovil se též proti zavedení sektorové daně či dramatickému zvyšování minimální mzdy. 

"Základní stavební kameny polistopadových změn byly i pro následný úspěch českých podnikatelů rozhodující. Bez lidské svobody by nebylo svobodného podnikání a bez rychlé privatizace a restitucí by nebyli soukromníci," uvedl Dlouhý.

České ekonomice podle něj neprospějí sektorové daně, rušení karenční lhůty ani další dramatické navyšování minimální mzdy. "Ani další komplikování pracovněprávních vztahů v zákoníku práce nebo brzdění příchodu pracovníků ze zahraničí. A už vůbec nám neprospějí nápady na referenda o vystoupení z EU," zdůraznil. "Ne ve všem si rozumíme, ale velmi si vážíme tahu na branku vaší vlády," řekl Dlouhý přítomnému premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO).

Státní správě Dlouhý vytkl, že zřídila komoru pro podporu podnikatelů, ale za peníze daňových poplatků nyní buduje regionální sítě státních agentur se stovkami úředníků, jednou na podporu exportu, podruhé na poradenství. V řadě případu by přitom bylo podle něj levnější a efektivnější, kdyby stát využíval rozsáhlou komorovou celorepublikovou kontaktní síť, kterou podnikatelé z velké části financují ze svých peněz.

Dlouhý se pozastavil nad tím, že stát agendu, pro kterou Hospodářskou komoru zřídil, za peníze daňových poplatníků přenáší na nově zřízené pobočky agentur CzechTrade, CzechInvest a dalších státních úřadů. Připomněl, že Hospodářská komora podnikatelům je v regionech dostupná v 68 jejích pobočkách.

Upozornil dále na to, že v příštích 25 letech se kontinuálně změní struktura ekonomiky. Kvůli trhu práce bude muset Česko přehodnotit mimo jiné pohled na školství. Nutností se stane celoživotní vzdělávání, nezbytná bude digitální a finanční gramotnost. Výzkum a vývoj se stane neoddělitelnou součástí podnikání, dodal.

Dlouhý varoval před ochranářskými, protekcionistickými opatřeními starých členských zemí EU, které směřují k omezení volného obchodu. "Jsem rád, že současná vláda v tomto bodu zachovává jasné stanovisko," podotkl.

Hospodářská komora je s 15.000 členů největším zástupcem podnikatelů v Česku. Je nezávislá na vládě a financují ji sami podnikatelé.